LINGWISTYKA MATEMATYCZNA- NIEZNANA? TRUDNA?-  NIE DLA UCZNIÓW KOPERNIKA!

W dniach 29 VII -2 VIII 2019 w  Yongin w Korei Płd. odbyły się Międzynarodowe Zawody
XVII  Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.

W zmaganiach tych uczestniczyła również polska reprezentacja, której członkami było dwoje uczniów krośnieńskiego „Kopernika”: Mateusz Winiarski – uczeń klasy II b i Iza Znój – uczennica kl. III b matematyczno-fizycznej, obecnie już absolwentka szkoły.

Iza z zadaniem olimpijskim

Mateusz na pierwszym planie podczas zawodów.

Wcześniej w  kwietniu br. na finale krajowym tejże Olimpiady  Mateusz i Iza zdobyli odpowiednio 7-mą i 5-tą lokatę w Polsce, tym samym gwarantując sobie miejsce w polskiej reprezentacji na zawody międzynarodowe.

Z radością i dumą przyjęliśmy informację, ze polska reprezentacja z udziałem Mateusza i Izy zdobyła w Korei  brązowy medal , a Iza dodatkowo zdobyła indywidualnie wyróżnienie. Cieszymy się, że wśród najlepszych na świecie znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

Serdeczne gratulacje dla Izy i Mateusza za osiągnięcie tak wielkiego sukcesu na arenie międzynarodowej.

Olimpiada Lingwistyki Matematycznej jest jedynym ogólnopolskim konkursem lingwistycznym. Stanowi eliminacje do międzynarodowej olimpiady lingwistycznej – jednej z 13 międzynarodowych olimpiad naukowych. Do osiągnięcia sukcesu w zawodach nie są wymagane umiejętności językoznawcze ani znajomość języków obcych (choć czasami może to być pomocne). Wystarczy umiejętność logicznego myślenia, analizy danych i wyciągania wniosków na podstawie przesłanek dotyczących egzotycznych lub nieistniejących języków. Jest użyteczna w badaniu języków programowania i kryptografii.

W I LO  z roku na rok olimpiada cieszy się coraz większym zainteresowaniem, w tym roku w etapie szkolnym wzięło udział 70 uczniów. Warto również wspomnieć ,że około połowa uczniów biorących w tym roku udział w etapie okręgowym w Rzeszowie to uczniowie I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie.

Warto podkreślić, że Krośnieński „Kopernik” ma w tym roku świetną passę, jeśli chodzi o olimpiady międzynarodowe. Uczeń kl. II b Aleksander Lenart   reprezentował Polskę w zawodach międzynarodowych Olimpiady Astronomicznej, a Dominik Bysiewicz z tej samej klasy  weźmie udział w Międzynarodowych Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich, które w tym roku odbędą się w Polsce , w listopadzie. Życzymy mu powodzenia. Olek jest podopiecznym prof. Grzegorza Depczyńskiego a Dominik – jak łatwo się domyślić, swojego taty.

Gratulacje składamy też opiekunom dydaktycznym Izy i Mateusza- odpowiednio prof. Piotrowi Kuci i prof. Andrzejowi Bysiewiczowi.