POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY KROSNO-MARL-CHOLCHESTER

26.06 – 07.07. 2016

Do naszych zachodnich sąsiadów wyruszyliśmy 26 czerwca. Cała Polska grupa, składająca się z ośmiorga uczniów “Kopernika” oraz p. Moniki Zając i p. Ewy Zygarowicz, zebrała się w to niedzielne przedpołudnie na dworcu PKS w Krośnie. Po sprawdzeniu obecności ruszyliśmy w drogę. Podróż z Krosna do Krakowa, a stamtąd do Dortmundu zajęła nam prawie cały dzień. Z lotniska odebrały nas rodziny, u których mieszkaliśmy na czas pobytu w Marl.

Poniedziałek był dniem, który poświęciliśmy na zapoznanie się z grupą Niemiecką. Graliśmy w gry integracyjne, a następnie zostaliśmy oprowadzeni po ich szkole, która jest zadziwiająco duża. Po wspólnym obiedzie wybraliśmy się na spotkanie z burmistrzem Marl. Bardzo cieszył się, że dzięki partnerstwu naszych szkół zaczęło się także partnerstwo naszych miast. Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć wszyscy rozeszliśmy się do domów, by wieczorem spotkać się na kręglach.

Kolejnego dnia wybraliśmy się pociągiem do Essen, gdzie zwiedzaliśmy kopalnie Zeche Zollverein, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem ponownie spotkaliśmy się w WBG na wieczorze filmowym

W środę mieliśmy okazję poznać system nauczania w Niemczech, dzięki uczęszczaniu z nimi na zajęcia lekcyjne. Po szkole mieliśmy szansę na spędzenie czasu z naszymi rodzinami i spakowanie się na wyjazd do Anglii.

Podróż z Marl do Clacton-on-Sea zajęła nam ok. 12 godzin. Tam zostaliśmy rozdzieleni do rodzin, które gościły nas w czasie pobytu w Wielkiej Brytanii. Piątek zaczęliśmy zwiedzaniem Colchester, najstarszego miasta w Anglii. Następnie wróciliśmy do Clacton-on-Sea, aby pospacerować po wybrzeżu.

Sobotę i Poniedziałek spędziliśmy w Londynie. Spacerowaliśmy wzdłuż Tamizy, widzieliśmy zmianę warty przed Pałacem Buckingham, Big Bena, byliśmy w Hyde Parku, na Tower Bridge, Piccadilly Circus, a także na zakupach na Oxford Street. Całą grupą poszliśmy na London Eye i zobaczyliśmy całą panoramę miasta. Oprócz tego odbyliśmy rejs po Tamizie oraz zobaczyliśmy The Globe (teatr Szekspira). Byliśmy w parku Greenwich, gdzie stanęliśmy na południku zerowym. W Greenwich Market spotkaliśmy Polaka, który sprzedawał PIEROGI.

Niedziela została w pełni poświęcona Cambridge. Całe miasto zachwyca swoja architekturą oraz bogatą historią. W czasie zwiedzania tej miejscowości odbyliśmy spływ w łodziach z przemiłymi przewodnikami.

Nasz pobyt w Anglii zakończył się w poniedziałek wieczorem uroczą kolacją we włoskiej pizzerii. Do Marl dotarliśmy we wtorek rano. Dzień ten był przeznaczony na odespanie trudów podróży i spędzenie czasu z rodzinami.

Środa była praktycznie ostatnim dniem, który spędzaliśmy wszyscy razem, oglądaliśmy zdjęcia z całej podróży i wspominaliśmy najśmieszniejsze momenty. Wieczorem urządziliśmy grilla, przy którym świetnie się bawiliśmy grając w gry i tańcząc.

W czwartek nastał czas pożegnania i powrotu do naszej ojczyzny.

Z naszymi niemieckimi przyjaciółmi spotkamy się niebawem, bo już 1 października.

Pełna galeria

Filmik z wymiany z piosenką nagraną przez uczniów