Pierwsze spotkanie w ramach projektu – Monachium

W dniach 9 – 15 grudnia 2012 r. uczestniczyliśmy w pierwszym spotkaniu Comeniusa – „See you – see me”, który miał na celu współpracę z członkami krajów biorących udział w projekcie (Turcja, Słowacja, Irlandia, Niemcy), również z niesłyszącymi. Już w pierwszym dniu uczestniczyliśmy w lekcji pokazowej odbywającej się w szkole przystosowanej dla osób niesłyszących – Samuel Heinicke FOS. Miała ona na celu ukazać system szkolnictwa Niemiec, a także sposób komunikacji i funkcjonowania w środowisku głuchoniemych. W kolejnych dniach wspólnie z nowymi przyjaciółmi pracowaliśmy nad zagadnieniami, tj. stereotypy, współpraca z niesłyszącymi, kultura i obyczaje naszych krajów.
Efekty naszej 5-dniowej współpracy zostały przedstawione podczas uroczystego zakończenia, Comenius Fest.

Oprócz pracy, czekały na nas także inne atrakcje. Dzięki naszym niemieckim przyjaciołom, którzy byli naszymi przewodnikami, mieliśmy okazję zwiedzić jedne z najciekawszych miejsc Monachium, np. Weihnachtsmarkt – rynek świąteczny, na którym kupiliśmy wiele bożonarodzeniowych ozdób czy Marienplatz, na którym znajdował się monumentalnych rozmiarów ratusz. Ostatni dzień przewidziany był na wycieczki. Między innymi nasza grupa zdecydowała się na wyjazd w Alpy, reszta uczestników pojechała na stadion Allianz Arena.

Zaczerpnęliśmy wiele korzyści z tego wyjazdu. Poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, zwiedziliśmy mnóstwo pięknych miejsc, nauczyliśmy się obcowania z niesłyszącymi, a także częściowo języka migowego.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z WIZYTY W MONACHIUM