Piąte spotkanie w Martano (Włochy)

Nasza tygodniowa przygoda  z Erasmus’em, pod opieką Pani Prof. Ewy Zygarowicz, rozpoczęła się w niedzielę 16 września 2018 roku. Po długiej podróży autobusem i locie z przesiadką w Rzymie, wylądowałyśmy w Brindisi. Tam spotkaliśmy uczniów z Łotwy i razem pojechaliśmy do naszego hotelu w Martano – malowniczej miejscowości na południu Włoch. W projekcje oprócz nas i Łotyszy brali udział uczniowie z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Słowacji, Niemiec oraz oczywiście Włoch.

Następnego dnia uczestniczyliśmy w oficjalnym powitaniu i integracji – graliśmy w gry i tańczyliśmy tradycyjne tańce . Przez kolejne dni pracowaliśmy w trzech grupach tworząc projekty na różne tematy. Grupa teatralna zaprezentowała świetnie stworzoną pantomimę, grupa ”architektów” zbudowała makiety domu, centrum handlowego, szkoły i kawiarni, które były specjalnie przystosowane dla niepełnosprawnych, a grupa dokumentacyjna przygotowała ciekawe artykuły na temat projektu.

Zwiedziliśmy różne piękne miasta między innymi Lecce i Otranto oraz winnicę, fabrykę produkującą wyroby aloesowe w 100% naturalne, niezwykłe morskie wybrzeża i wiele innych ciekawych miejsc. Podczas wymiany próbowaliśmy wielu tradycyjnych włoskich dań, które zachwycały nas swoim niezwykłym, egzotycznym smakiem .

Kulminacyjnym punktem była prezentacja naszych projektów, rozdanie dyplomów oraz ostatni wspólny posiłek przygotowany przez uczniów z tamtejszej szkoły.

Pożegnanie było zdecydowanie najtrudniejsze, wszyscy się bardzo zżyliśmy i wspaniale spędziliśmy ten czas. Mamy jednak nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkamy się i powspominamy naszą przygodę z Erasmus’em.

Uczestnicy: Aleksandra Dzieża i Emilia Cyrkiel