II Turniej Debat Oksfordzkich w I LO im. M. Kopernika w Krośnie

29 marca odbyły się eliminacje grupowe II Szkolnego Turnieju Debat Oksfordzkich. W szranki stanęli uczniowie z klas pierwszych i drugich liceum, tworząc sześć drużyn.

Grupę pierwszą tworzyły drużyny z klas:  I a, I d i II d. Klasa I a wystąpiła w składzie Anna Leszczyńska, Anita Carbone, Mateusz Kosztyła i Marcel Czekański. Klasę I d reprezentowali Szymon Tomkiewicz, Sylwester Bielec, Marcelina Inglot i Gabriela Tchurzyk, zaś drużynę z klasy II d tworzyli  Kamil Krauz, Karol Pniak, Liliana Podolak i Maciej Jaracz.

Grupę drugą tworzyły drużyny z klas I ag(skład mieszany), II a i I b. Klasa       I ag wystąpiła w składzie Karolina Godek, Witold Józefczyk, Jakub Dobosz i Dominika Balon. II a wystąpiła w składzie Natalia Masłyk, Monika Hap, Michał Pietrzkiewicz,  Irena Winiarska i Karol Ziobrowski. Klasę I b reprezentowali Julia Pelczar, Krzysztof Sawicki, Adrian Rachowicz i Aleksandra Zając.

W eliminacjach grupowych debatowano na następujące tematy: “Kobiety mają łatwiej w życiu”, “Picie kawy jest lepsze od picia herbaty ” i “Czytanie poezji jest lepsze od słuchania muzyki”. Pojedynki cechowała wysoka kultura słowa , siła argumentacji i często wspaniałe zdolności oratorskie. W roli marszałków prowadzących debaty wystąpili  Sara Suwała    z II e i Karol Haberek z III b. Z wielką swobodą i profesjonalizmem poprowadzili zmagania.

Pojedynek finałowy odbył się 2 kwietnia  pomiędzy zwycięzcami grup eliminacyjnych  – II a i II d. Przy wypełnionej po brzegi sali 207 debatowano na temat” Istnienie obowiązku szkolnego jest niepotrzebne i  przyczynia się do obniżenia poziomu nauczania”.

W debacie uczestniczyli  także goście z Niemiec. Jury miało niełatwe zadanie w wyłonieniu zwycięzcy. Zdecydowano w głosowaniu, że wygrała klasa II a. Przyznano też dwie równorzędne nagrody dla najlepszych mówców – otrzymali je Michał Pietrzkiewicz i Kamil Krauz.

Prof. Marcin Pudło podsumował całość rywalizacji, podziękował drużynom, marszałkom , jurorom: Paniom Profesor Małgorzacie Błońskiej – Pudło , Barbarze Latkiewicz ,Beacie Wygonik – Wronce i uczennicom : Karolinie Godek z I a i Weronice Bargiel z II e . Za  przygotowanie i organizację turnieju podziękowania należą się Prof. Pawłowi Zygarowiczowi. Samorząd  Uczniowski Liceum i Pan Dyrektor Ryszard Józefczyk ufundowali cenne  nagrody pieniężne i słodycze.

Wszyscy uczestnicy otrzymali też pamiątkowe dyplomy. Za rok kolejny – trzeci już turniej, do udziału w którym serdecznie wszystkich zapraszamy!  Więcej zdjęć w galerii.