Erasmus – Drugie spotkanie w Bratysławie

Drugie spotkanie w Bratysławie

2.04-8.04.2017r.

Dnia 2 kwietnia 2017r. razem z naszym opiekunem p. Ewą Zygarowicz, wyruszyłyśmy na drugie spotkanie projektu Erasmus, które miało miejsce w Bratysławie- stolicy Słowacji. Niedziela była dniem przyjazdów gości z 6 krajów. Na miejscu zostałyśmy przywitane przez uczestników ze Słowacji, którzy zaprowadzili nas do hotelu, w którym mogłyśmy czekać na resztę osób. Gdy wszyscy znaleźli się na miejscu, zasiedliśmy do wspólnej kolacji, gdzie we wspaniałej atmosferze spędziliśmy  wieczór. Tak rozpoczęła się nasza przygoda.

Poniedziałkowy poranek zaczęliśmy od oficjalnego powitania i gry integracyjnej. Po obiedzie przedstawialiśmy nasze prezentacje o edukacji. Każdy kraj zaprezentował system edukacji panujący we własnym państwie. Następnie zostaliśmy podzieleni na trzy grupy : Interakcje, Dokumentacje i Development, w których zaczęliśmy pracę. Po kolacji, którą zjedliśmy w restauracji, zajęliśmy się integracją poprzez sport w pobliskim parku. Zmęczeni po wysiłku wróciliśmy do hotelu.

Wtorek- kolejny dzień rozpoczęliśmy jak zawsze z uśmiechem i gotowi do działania. Pierwszym punktem była wizyta w Edulabie- centrum przyszłości edukacji, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat przedstawiania prezentacji, tak aby zainteresować nią odbiorców. Po południu zwiedzaliśmy centrum miasta, a po powrocie do szkoły kontynuowaliśmy pracę w grupach. Następnie po kolacji, zaplanowany został dla nas czas wolny, który mogliśmy wykorzystać na wizytę w jump arenie lub dalsze zwiedzanie miasta. Wykończeni i pełni wrażeń po całym dniu poszliśmy spać.

Trzeci dzień zaczęliśmy podróżą do siedziby Volkswagen – Słowacja, gdzie mogliśmy się dowiedzieć ciekawych rzeczy na temat produkowania części samochodowych i łączenia ich. Było to niesamowite przeżycie, dzięki czemu zrozumieliśmy znaczenie i istnienie samochodów. Wracając do hotelu zahaczyliśmy o zamek przed którym zjedliśmy lunch. Po powrocie pokazywaliśmy przygotowane przez nas prezentacje o robotyce- czym jest, czym się zajmuje oraz przykłady firm w innych krajach. Następnie udaliśmy się na kolację, po której poszliśmy do teatru. Przedstawienie było niesamowite. Wykonane było przez trzech mężczyzn posługujących się językiem migowym. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem komunikacji miedzy nimi. Po wizycie w teatrze przewidziany był czas wolny na zakupy w Eurovei- miejscowej galerii. (Ten pomysł bardzo spodobał się dziewczynom). Tak zakończyliśmy dzień 4.

W czwartkowy poranek dostaliśmy możliwość wyboru co chcemy robić. Do wyboru były: fryzjer, grafik, binder , ogrodnik. Po obiedzie udaliśmy się na interaktywną wystawę naukową – Aurelium. Było to miejsce pełne doświadczeń naukowych i niesamowitych ciekawostek. Pomogło nam to zrozumieć prawa fizyki, które otaczają nas każdego dnia.

Piątek- ostatni dzień projektu. Poranek rozpoczęliśmy od spotkania z ekspertem od Start Up-u. Przekazał nam informacje jak dobrze postępować i co robić zakładając firmę. Następnie zaprezentowaliśmy efekty naszej ciężkiej pracy, którą przygotowywaliśmy przez cały tydzień w grupach, pozostałym uczestnikom. Spotkanie dobiegło końca. Wszyscy z niecierpliwością czekali na smażące się na grillu kiełbaski. Następnie zasiedliśmy do szkolnej stołówki i smakując lokalnego jedzenia rozmawialiśmy o naszych wspomnieniach. Wszyscy ze smutkiem uświadomili sobie, że to już koniec naszej przygody, jaką przeżyliśmy wspólnie w Bratysławie.

Sobota- dzień odjazdów- najsmutniejszy dzień ze wszystkich. Od samego rana słychać było odgłosy zamykających się na klucz hotelowych pokoi. Już na korytarzach można było dostrzec pożegnania naszych nowych znajomych. Polały się łzy a smutek ogarnął nasze serca. Lecz w myślach wciąż pozostaje nadzieja że jeszcze kiedyś się spotkamy. Ten tydzień był pełny wspaniałych zdarzeń i nowych znajomości . Dziękujemy  prof. Ewie Zygarowicz za możliwość uczestniczenia w tak wspaniałym projekcie. To co przeżyliśmy przez ten cały tydzień na Słowacji, na zawsze zostanie w naszej pamięci. Jeszcze raz dziękujemy!

Wiktoria Półchłopek

Katarzyna Zajdel