Wymiana polsko-łotewska

Od 9 do 13 września 2019 roku, pod opieką Pani prof. Ewy Zygarowicz mieliśmy okazję uczestniczyć w wymianie polsko-łotewskiej. Naszą podróż rozpoczął lot z Rzeszowa do Warszawy, skąd później polecieliśmy do naszego miejsca docelowego – Rygi. Z lotniska odebrał nas uczeń łotewskiego liceum, z którym udaliśmy się do hotelu, a następnie zjedliśmy kolację. Następnego dnia, po śniadaniu, spotkaliśmy się pod hotelem, skąd ruszyliśmy do szkoły. W tym dniu mieliśmy okazję zobaczyć jak funkcjonuje i wygląda ich szkoła. Swoje doświadczenia rozpoczęliśmy od gry zapoznawczej, gdzie rozmawialiśmy z naszymi rówieśnikami na określone tematy. Następnie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu naszej rówieśniczki dotyczącego ekologii. Potem udaliśmy się na stołówkę, gdzie zjedliśmy obiad. Kolejnym punktem programu, były zajęcia z programowania, gdzie nauczyliśmy się podstaw tego zagadnienia. Następnie uczestniczyliśmy w lekcji j. niemieckiego, po której zostaliśmy oprowadzeni po całej szkole. Po skończonych zajęciach rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta, podczas którego mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Pomnik Wolności, Kościół św. Piotra czy Zamek Krzyżacki.

Następny dzień rozpoczęliśmy na sportowo, ponieważ uczestniczyliśmy w lekcji wychowania fizycznego, grając wspólnie w siatkówkę. Po porannej aktywności, udaliśmy się na wspólny obiad. Następnie  uczestniczyliśmy w lekcji j. angielskiego, po której udaliśmy się do pięknej nadmorskiej miejscowości – Jurmali. Tam też zachwycaliśmy się pięknymi widokami związanymi z naszym rodzimym Morzem Bałtyckim.

Trzeciego dnia, po śniadaniu zwiedzaliśmy miejsca, których jeszcze nie zdążyliśmy zobaczyć. Później spędzaliśmy wspólnie czas z naszymi rówieśnikami z Łotwy, jeżdżąc na łyżwach a także grając w kręgle. Dzień ten był ostatnim wspólnie spędzonym, a więc pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciółmi i udaliśmy się do hotelu.

Cały wyjazd na pewno stanowił dla nas niesamowite przeżycie i będzie wspominany przez wiele, wiele lat. Była to niesamowita przygoda, okazja do poznania wspaniałych ludzi, a także do poznania innych kultur i obyczajów.

Bardzo dziękujemy pani prof. Ewie Zygarowicz za umożliwienie nam udziału w wymianie i opiekę podczas całego wyjazdu.