Wizyta w Słowacji

Od września 2019 nasza szkoła, jako koordynator realizuje projekt Erasmus + THE VOICE OF ERASMUS. Autorem projektu jest p. Ewa Czekańska, nauczyciel języka angielskiego. Celem współpracy z 3 krajami Grecją, Słowacją i Rumunią jest nie tylko integracja kulturowa, poznawanie ludzi i tradycji innych państw, ale również praca nad rozwijaniem umiejętności wokalnych i instrumentalnych naszych uczniów. Zwieńczeniem projektu będą wspólne nagrania piosenek, które poznawaliśmy i ćwiczyliśmy w trakcie wizyt.

W dniach 8-14 grudnia odbyła się pierwsza wizyta, poprzedzona długimi przygotowaniami, w której uczestniczyły p. Ewa Czekańska i p. Magdalena Kubal oraz 6 uczniów naszej szkoły Anna Bobusia, Aleksandra Delimata, Hanna Balwierczak, Katarzyna Mazur, Karol Pniak, Maciej Jaracz.

Zostaliśmy otwarcie przyjęci przez  Słowacką szkołę w regionie Orawa. Czas mijała szybko i pracowicie.

Pierwsze zajęcia oczywiście polegały na wzajemnym poznaniu się, przełamaniu lodów i integracji. Mogliśmy wykazać się w wielu konkurencjach muzycznych oraz quizach z wiedzy o kulturze innych krajów i muzyce. Podczas całego naszego pobytu pracowaliśmy nad nagraniem wspólnej piosenki. Ze względu na zbliżające się Święta Bożego narodzenia wszystko odbywało się w świątecznym klimacie. Poznaliśmy tradycyjne zwyczaje, folklor i słowackie potrawy.

Mroźna pogoda nie powstrzymała nas od zwiedzania okolic i poznania zabytków Orawy. Skansen w Zubercu i zamek w Orawie przybliżyły nam historię i tradycje regionu.

Opuszczaliśmy Słowację pełni niezapomnianych wrażeń, wzbogaceni o nowe przyjaźnie i szerszą wiedzę na temat kultury innych krajów. I już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania, tym razem w Rumunii.

Zachęcamy do śledzenia relacji z naszej wizyty na FACEBOOKU.

Poniżej prezentujemy jeszcze kilka fotek z pobytu: