Uczniowie Kopernika wystawili dla krośnian “Tango” Sławomira Mrożka

„Tango” – awangardowa sztuka Sławomira Mrożka z 1964 r. nie traci na swojej aktualności.  Dowiodła tego teatralna realizacja w reżyserii prof. Gertrudy Dynowskiej –Trybus oraz w wykonaniu uczniów szkolnego teatru „Marysia”, działającego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie, wystawiona w dniu 13 II 2018 r. w sali RCKP w Krośnie dla szkolnej społeczności oraz wszystkich krośnian ceniących dobry teatr.

W roli głównej wystąpili uczniowie krośnieńskiego „Kopernika”:

Antoni Łętkowski (Artur), Monika Pelczar (Ala), Kamil Zych (Eugeniusz), Mateusz Dubiel (Stomil), Aleksandra Zajdel (Eleonora), Szymon Baran (Edek) oraz Zuzanna Topolska (Eugenia).
Pomoc techniczna i organizacyjna w realizacji spektaklu: Michalina Siwy, Weronika Szajnicka i Aleksandra Kolanko.
Reżyseria:  prof. Gertruda Dynowska-Trybus

Młodzi aktorzy połączyli ekspresję wykonania z dojrzałością interpretacyjną niełatwego przecież groteskowego dramatu. Wydobyli gorzki komizm absurdalnych sytuacji i mądrą refleksję dotyczącą władzy, tolerancji, a przede wszystkim wolności. Wysoki poziom spektaklu jest potwierdzeniem artystycznych osiągnięć teatru „Marysia” i jego instruktorki, ponieważ to już trzynasty występ zespołu na profesjonalnej scenie. Kolejne roczniki uczniów zapisały się w pamięci widowni mistrzowskimi rolami, bowiem teatr szkolny ma na swoim koncie już 12 zrealizowanych spektakli. Były to –począwszy od 2001 r. Skąpiec (Molier), Fircyk w zalotach (F. Zabłocki), Serenada (S. Mrożek), Wesele (S. Wyspiański), Sen nocy letniej (W. Szekspir), Męczeństwo Piotra Oheja (S. Mrożek), Kobiety (Daniel Dumonstier), Zagraj to jeszcze raz, Sam (Woody Allen), Matka brata mojego syna(J. Machulski), Oskar (Claude Magnier), Osiem kobiet oraz Filadelfijska Opowieść. Tegoroczna „trzynastka” okazała się wyjątkowo szczęśliwa!
Więcej informacji o działalności teatru można znaleźć na stronie szkoły http://lo1krosno.info.pl w zakładce Dla ucznia oraz w galerii.