Relacja z pobytu naszych uczniów w Londynie.

LONDYN – BRIGHTON – CANTERBURY

W dniach 10-16. 06 2024 r. odbył się kolejny, edukacyjno-językowy wyjazd do Wielkiej Brytanii. Uczestnikami było 47 uczniów z  klas I , II i III wraz z organizatorką wyjazdu prof. Urszulą Juchą oraz opiekunkami prof. Małgorzatą Tyburską-Doktór, prof. Małgorzatą Plinkiewicz, prof. Beatą Wygonik-Wronką.

Program obejmował zwiedzanie Londynu i Brighton, zamku Leeds oraz średniowiecznego miasteczka Canterbury. Podziwialiśmy również piękno kredowobiałych klifów Siedmiu Sióstr w hrabstwie East Sussex.

W Londynie uczestnicy odbyli spacer po parku w Greenwich obok Królewskiego Obserwatorium, zwiedzali m.in. Muzeum Morskie, Opactwo Westminsterskie oraz Tower Bridge. Uczestnicy widzieli budynek Parlamentu, Big Ben, Downing Street-siedzibę Premierów Wielkiej Brytanii, Buckingham Pałac oraz Trafalgar Square.  Dodatkową atrakcją była  przejażdżka London Eye – czyli Londyńskim Okiem oraz zwiedzanie  Muzeum Brytyjskiego – największego muzeum Wielkiej Brytanii i jednego z największych na świecie / ok. 8 milionów eksponatów, bogate zbiory archeologiczne i etnograficzne – w tym słynny Kamień z Rosetty – zabytek piśmiennictwa staroegipskiego, którego odkrycie miało przełomowe znaczenie dla  odczytania egipskich hieroglifów /.

„Wisienką na torcie” był fantastyczny musical Hamilton autorstwa Lin-Manuela Mirandy o życiu ojca założyciela Stanów Zjednoczonych Alexandra Hamiltona. Musical czerpie inspiracje z hip hopu, R&B, popu i soulu. W role postaci historycznych wcieliły się osoby innego koloru skóry niż biały.

Zwiedzaliśmy również gotycką katedrę w Canterbury oraz średniowieczny zamek Leeds w hrabstwie Kent, po którym oprowadzali nas miejscowi przewodnicy.

Każdego dnia uczniowie rozwiązywali zadania językowe i testy na temat miejsc, które widzieli. Uczniowie ćwiczyli też język rozmawiając z rodzinami brytyjskimi (host families), u których nocowali. Wycieczka była żywą lekcją języka, kultury, historii i zwyczajów Albionu.

Zrelacjonowała  prof. Beata Wygonik-Wronka.