POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY KROSNO-MARL

W dniach 15 – 22 października gościliśmy grupę młodzieży z Niemiec, która przybyła do Polski w ramach wymiany, finansowanej częściowo przez POLSKO-NIEMIECKĄ WSPÓŁPRACĘ MŁODZIEŻY. Pierwszą częścią projektu była wizyta krośnieńskich licealistów w Niemczech, którzy przez tydzień poznawali kulturę, język i zawarli mnóstwo znajomości, które umocniły się wraz z rewizytą Niemców w Polsce.

Wszystko zaczęło się w Krakowie. Pełne entuzjazmu grupy młodzieży spotkały się na lotnisku w Krakowie, pierwszy raz od poprzedniej wizyty. Kraków, jak zwykle, bardzo gościnnie przyjął grupę z Niemiec. Zwiedzanie miasta, którego głównym punktem była Fabryka Schindlera dostarczyło im wielu niezapomnianych przeżyć i wspomnień, które już zawsze będę się kojarzyć z Polską. Następnym etapem zwiedzania był Oświęcim. Odbyta tam trudna lekcja historii uświadomiła jak bardzo powinniśmy być wdzięczni, że pomiędzy naszymi krajami panuje całkowity pokój i atmosfera partnerstwa, o którą trzeba wspólnie zabiegać.

Jednak miastem docelowym wymiany było miasto, gdzie cały projekt został zainicjowany. Krosno – dużo mniejsze, jednak nie mniej gościnne niż Kraków. Mnóstwo inspirujących wrażeń pozostawiła po sobie wizyta w wizytówce naszego miasta – Centrum Dziedzictwa Szkła, gdzie młodzież mogła dowiedzieć się wszystkiego o historii, wyrobie i ciekawostkach związanych ze szkłem. Oprócz tego ciekawe wspomnienia pozostaną z pewnością z wizyty w bogatym w zbiory Muzeum Podkarpackim i na wieży Farnej, która umożliwiła podziwianie panoramy Krosna.

Zwiedzanie zwiedzaniem, jednak miejsce, choćby najpiękniejsze, będzie zupełnie bezbarwne bez atmosfery gościnności i mnóstwa przyjaciół wokół, a krośnieńska atmosfera obfitowała w gościnność i wszechobecną radość. Warsztaty w szkole, spotkania towarzyskie, nawet takie, w którym brały udział całe rodziny. To wszystko jest niepodważalnym dowodem na to, że znajomości zawarte między młodzieżą z Polski i Niemiec przetrwają długie lata.

W przedostatni dzień wymiany miała miejsce wizyta u gospodarza miasta Krosna – pana Prezydenta Piotra Przytockiego.

Niestety musiał nadejść dzień pożegnania… Znajomości, przyjaźnie zawarte w ramach wymiany, ciekawe i niecodzienne miejsca, mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. To wszystko towarzyszyło młodzieży przez te parę dni wymiany. Bez wątpienia każdy wrócił do siebie naładowany pozytywną energią i z bagażem niezapomnianych wspomnień.

Poniżej znajdują się linki do filmów z wymiany zamieszczone na YOUTUBE

FILM NR 1

FILM NR 2

FILM NR 3