„Kopernik” świętuje stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczyście i radośnie nasza szkoła świętowała tę doniosłą rocznicę.

Do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które przypadły na dzień 9 XI 2018 r. społeczność Kopernika przygotowywała się długo. Efektem tych przygotowań był bogaty i różnorodny program.

W atmosferę wyjątkowego święta wprowadziła nas debata oksfordzka na temat „Kształt granic II Rzeczypospolitej – sukcesem polskiej dyplomacji czy polskiej armii?”, w której uczestniczyły grupy dyskusyjne uczniów z klas humanistycznych. Na podkreślenie zasługuje wysoki poziom merytoryczny dyskusji oraz umiejętności krasomówcze uczestników.
Nad przebiegiem debaty czuwali jej organizatorzy prof. M. Pudło oraz prof. P. Zygarowicz.

Punktem kulminacyjnym obchodów była uroczysta akademia upamiętniająca wspaniałą rocznicę, z udziałem całej społeczności szkolnej.

Przygotowana przez uczniów kl. I d (Magdalena Piontek, Gabriela Tchurzy, Marcel Bytnar), pod kierunkiem prof. B. Wygonik-Wronki prezentacja  wprowadziła wszystkich w realia historyczne, a wyszukane teksty poetyckie dostarczyły wielu wrażeń estetycznych. (Recytatorzy: Weronika Bukowska III a, Jolanta Uliasz II c, Magdalena Mercik II g, Ewa Trybus I c, Elżbieta Syrek I d, Marcel Czekański Ia, Błażej Dziadzio I a,) Akademię uświetnił koncert chóru szkolnego, pod dyrekcją prof. K. Trybusa urozmaicony występami solowymi uczniów (Michał Zawisza IIc – fortepian,  Anna Blecharz IIIa –fortepian, soliści: Aneta Aszlar III d, Martyna Jasina I d, Adam Sudoł II b). W trakcie uroczystości miało miejsce zgodne z tradycją szkoły ślubowanie uczniów klas pierwszych, wstępujących w społeczność kopernikańską.

Miłym akcentem uroczystości było złożenie na ręce Pana Dyrektora, daru od klasy III a, jako dowodu wdzięczności dla szkoły i pamiątka świętowanej rocznicy. Darem tym był portret Józefa Piłsudskiego na Kasztance, namalowany przez uczennicę tej klasy Paulinę Pawłowską.

Akademię przygotowały prof. Z. Bartecka-Prorok i prof. B. Wygonik-Wronka a prowadzili ją Maria Radkowska
i Jan Wacławik z III a.
Okolicznościową dekorację wykonały uczennice z kl III a: Izabela Makiel, Monika Zygarowicz, Anna Jarosz, Emilia Hejnar, Aleksandra Jaracz, Zofia Przyprawa i Paulina Pawłowska-autorka szkiców).

              Po uroczystej akademii dalsze obchody przeniosły się na dziedziniec szkolny, gdzie nastąpiła symboliczna inscenizacja powrotu Józefa Piłsudskiego do Warszawy. W rolę Marszałka wcielił się prof. M. Pudło. Następnie zgromadzona młodzież oraz nauczyciele, pod przewodnictwem chóru odśpiewała hymn państwowy.

W dalszej części  uroczystości przeniosły się pod pomnik Mikołaja Kopernika, który został udekorowany przez samorząd szkolny I LO okolicznościowym kotylionem. Pod pomnikiem chór i zgromadzona młodzież wspólnie zaśpiewali jeszcze kilka pieśni patriotycznych.

W tym samym czasie członkowie samorządu oraz licealiści odwiedzali okoliczne urzędy, sklepy i ulice rozdając krośnianom kotyliony i zapraszając do wspólnego świętowania tej pięknej rocznicy.

            Ostatnim akcentem wieńczącym szkolne obchody stulecia odzyskania niepodległości było symboliczne posadzenie na dziedzińcu szkoły dębu, który ma upamiętniać  wielką rocznicę. Co ciekawe, sadzonka dębu jest certyfikowanym potomkiem słynnego, wielowiekowego dębu „Bartek”.

Mamy nadzieję, że przetrwa trudy zimy i będzie żywym pomnikiem tych jakże doniosłych dla nas Polaków wydarzeń.

Te opisane wyżej sympatyczne akcenty były  pomysłem członków samorządu szkolnego na czele z Katarzyną Karamon i jej najbliższymi współpracownikami oraz opiekunem samorządu szkolnego prof. M. Pudło.

Głównym obchodom towarzyszyły inne wydarzenia i imprezy okolicznościowe. Należały do nich   internetowa gra KAHOOT na temat „Drogi Polski do niepodległości”, w której ochotnie wzięli udział uczniowie reprezentujący poszczególne klasy. Grę przygotowały i poprowadziły prof. B. Wygonik-Wronka oraz prof. M. Błońska-Pudło.

Ponadto zorganizowano w szkole wystawy „niepodległościowe”, m.in. wystawę fotografii z II Rajdu Kopernika, który odbył się w październiku br. i  którego trasa wiodła szlakiem cmentarzy żołnierzy polskich z I wojny światowej. I nagrodę w konkursie na najciekawszą fotografię z rajdu otrzymał Michał Zawisza w kl. II c.

             

                  W czasie obchodów tak ważnej rocznicy nie możemy zapomnieć, że również profesorowie, absolwenci
i uczniowie Szkoły Realnej w Krośnie, czyli obecnie naszej szkoły  uczestniczyli w działaniach zbrojnych na wszystkich frontach  Wielkiej Wojny oraz walczyli w brygadach Legionów Polskich. Wśród nich:  Ludwik Zakulski, Stanisław Mazurkiewicz, Marian Ocetkiewicz, Gustaw Świderski, Stanisław Gorczyca, Stanisław Jugendfein, Franciszek Ptak,  Władysław Suryn, Stanisław Pelc, Ludomił Rayski.
Ponad stuletnia tradycja I LO zobowiązuje nas do pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach.

Składamy podziękowania wszystkim członkom społeczności szkolnej Kopernika, profesorom, uczniom  na czele z samorządem szkolnym, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznych obchodów największego naszego święta narodowego –  Święta Niepodległości.
Wkrótce więcej zdjęć w galerii. Zapraszamy do obejrzenia.
                                                                                                                            opracowała   Ewa Jaklewicz