Konsul Generalny USA z wizytą w “Koperniku”

19 IV 2018 r. w naszej szkole miała miejsce historyczna wizyta Konsula Generalnego USA Waltera Braunohlera, który odwiedził nas w asyście Konsula d.s. Polityczno –Ekonomicznych Toma Zia i specjalisty d.s. Polityczno-Ekonomicznych Marka Guzika, który jest absolwentem naszego liceum oraz wiceprezydenta miasta Bronisława Barana.
Spotkanie jest realizacją programu „100 lat razem” dla uczczenia  100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w ramach którego, delegacja planuje odwiedzić 100 polskich miast.

W pierwszej kolejności Konsul spotkał się z grupą Amerykanów – studentów Uniwersytetu Stanowego Iowa, przebywających obecnie w naszym liceum na praktykach pedagogicznych.  Był bardzo zainteresowany programem praktyk studenckich, jakie były jego początki, jak wygląda proces rekrutacji do programu, pytał studentów czego uczą w Polsce.

Następnie wziął udział w spotkaniu z młodzieżą szkolną. Barwnie opisał 100 lat wspólnej historii Polski i USA.  Prezentacja pokazywała, że losy Polaków i Amerykanów były i są ze sobą ściśle powiązane. Konsul mówił nie tylko o historii ale również o współpracy kulturalnej, naukowej, także w dziedzinie m.in. medycyny.
Po jego wystąpieniu przyszedł czas na pytania ze strony uczniów.
Młodzież pytała o dostępność wiz dla Polaków w chwili obecnej, o to za czym tęskni najbardziej, będąc w Polsce i czy np.  chciałby zostać Prezydentem USA. Odpowiedział, że jest to bardzo mało prawdopodobne, ale jeśli tak się stanie to na pewno odwiedzi naszą szkołę.

Kolejne pytania dotyczyły podobieństw i różnic kulturowych, nauki języka polskiego. Konsul rozumie nasz język i mówi w naszym języku, ale stwierdził, że j polski jest bardzo trudny – z ulgą przeszedł na język angielski wygłaszając prezentację. Licealiści pytali, kim chciałby być gdyby nie był Konsulem. Odpowiedział, że nauczycielem. Interesowało ich  co jest dla Niego ważne w życiu, co daje mu satysfakcję.

Spotkanie przebiegało w  nad wyraz przyjaznej atmosferze, młodzież była bardzo zainteresowana a Konsul okazał się niezwykle otwartym człowiekiem. Wspaniale nawiązywał kontakt z licealistami. Jego szczere wypowiedzi i poczucie humoru  spotkały się z  entuzjastycznym przyjęciem ze strony młodych ludzi.
Mamy nadzieję, że nasza szkoła i nasza młodzież również zrobiła dobre wrażenie i pozostawi u naszego Dostojnego Gościa miłe wspomnienie z wizyty.
Wkrótce więcej zdjęć w galerii.