Erasmus+: “Kopernik” wśród 7 krajów projektu

Pierwsze spotkanie w Monachium

W dniach 27.11-3.12.2016r.  przedstawiciele siedmiu krajów Unii Europejskiej: Polski, Słowacji, Irlandii, Niemiec, Szwecji, Włoch i Łotwy wzięli udział w spotkaniu w ramach projektu Erasmus+, którego tematem przewodnim była komunikacja.

W niedzielny poranek pełni energii i chęci do pracy pod opieką koordynatora projektu p. Ewy Zygarowicz wyruszyliśmy do Monachium. Na miejscu zostaliśmy gorąco powitani i obdarowani regionalnymi preclami. Już pierwszego dnia podczas wieczoru w restauracji mieliśmy okazję na zapoznanie się z pozostałymi grupami. Wszyscy nawiązaliśmy dobry kontakt i szybko staliśmy się zgraną grupą.

Następny dzień również skupiał się na wzajemnym poznawaniu -przedstawialiśmy  filmy i prezentacje o komunikacji w naszych szkołach oraz zintegrowaliśmy się z niesłyszącymi uczestnikami podczas gier i zabaw.

We wtorek rano odbyło się glosowanie na logo projektu. Spośród 21 propozycji z każdego kraju, wygrało logo z Polski, które zaprojektowała Jowita Kuprowska- uczennica klasy IIF. Kolejno braliśmy udział w warsztatach, gdzie mieliśmy okazje poznać techniki pracy w grupach i mogliśmy zaprojektować własne aplikacje na telefon. Po południu zaczęliśmy prace w trzech zespołach: rozwój, dokumentacja i interakcje.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Olimpic Park, a następnie nasza grupa wybrała się do siedziby BMW, podczas gdy inni zwiedzali Huawei. W obydwu korporacjach poznaliśmy najnowsze technologie i plany na dalszy rozwój. Po ogromnej dawce wiedzy udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy, gdzie spróbowaliśmy tradycyjnego bawarskiego jedzenia i zakupiliśmy świąteczne ozdoby. Po powrocie do szkoły pracowaliśmy nad naszymi projektami , a później udaliśmy się do kolejnego świątecznego miasteczka- Tollwood. Ogromna choinka, świąteczna muzyka oraz jedzenie i pamiątki z różnych zakątków świata wprowadziło wszystkich w dobry nastrój.

Czwartek był dniem również ekscytującym. Rano wybraliśmy się do Verbavoice – przedsiębiorstwa zajmującego się technologiami, które mają ułatwić życie niesłyszącym. Po południu rozegraliśmy turniej w karling, po którym każdy uczestnik mógł spróbować gorących kasztanów, niemieckich ciasteczek oraz ponczu. Następnie zwiedziliśmy Monachium, a wieczór miło spędziliśmy na Marienplatz.

Dzień przed wyjazdem poświęciliśmy na zakończenie pracy nad naszymi projektami, które zaprezentowaliśmy na uroczystym podsumowaniu. Każda grupa pokazała efekty swojej pracy, z której wszyscy byli zadowoleni. Na zwieńczenie wieczoru grupa interakcji przygotowała dla nas niespodziankę w postaci pokazu zimnych ogni. Potem wspólnie zapaliliśmy oraz wypuściliśmy w niebo lampiony szczęścia. Wszyscy pełni pozytywnej energii wróciliśmy do hotelu śpiewając świąteczne piosenki.

Gdy nadszedł ostatni dzień z wielkim smutkiem pożegnaliśmy Monachium i naszych nowych przyjaciół. Do Krosna wróciliśmy pełni wrażeń i chęci do dalszej pracy.

Katarzyna Zajdel kl. IIF

uczestnik projektu