Awans naszego ucznia do międzynarodowych Zawodów Matematycznych Państw Bałtyckich

Z radością przyjęliśmy informację, że DOMINIK BYSIEWICZ uczeń klasy drugiej I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, laureat LXX Olimpiady Matematycznej został powołany do drużyny reprezentującej Polskę na międzynarodowe  Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich BALTIC WAY. Zawody mają charakter drużynowy, rozgrywane są od 1990 roku, Polska bierze udział od 1992 roku. Obecnie w ZMPB bierze udział po pięciu uczniów z następujących państw: Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji oraz miasta Petersburg. Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich co roku odbywają się w jednym z 11 położonych nad Bałtykiem krajów. W odróżnieniu od większości tego typu konkursów są one wyłącznie drużynowe. Pięcioosobowe reprezentacje otrzymują 20 zadań z różnych działów matematyki, nad którymi mogą wspólnie myśleć przez 4,5 godziny. Olimpiada ta, oryginalnie nazwana „BALTIC WAY”, upamiętnia pokojową demonstrację niepodległościową o tej samej nazwie, która miała miejsce w 1989 roku. 2 miliony ludzi złapało się wtedy za ręce, tworząc „żywy łańcuch” łączący stolice trzech państw –Litwy, Łotwy i Estonii.

To już trzeci uczeń w historii Kopernika,  który reprezentuje Polskę na tych prestiżowych zawodach. Poprzednio byli to Jarosław Wrona (2000) i Krzysztof Maziarz (2013). Opiekunem dydaktycznym Dominika jak i poprzednich reprezentantów jest nauczyciel matematyki Andrzej Bysiewicz.

Dominik to dwukrotny laureat Olimpiady Matematycznej Juniorów ( gdy był gimnazjalistą), finalista LXIX Olimpiady Matematycznej ( jako uczeń I klasy liceum), w tym roku zdobył tytuł laureata LXX Olimpiady Matematycznej . Obecnie bierze udział w dwutygodniowym obozie naukowym matematycznym organizowanym przez Komitet Główny OM, który odbywa się w Mszanie Dolnej.

Gratulujemy Dominikowi awansu i życzymy sukcesu polskiej drużynie na zawodach międzynarodowych!!!