Obejrzyjcie fantastyczne prace Jowity Kuprowskiej w czytelni.

W dniu 19 grudnia 2017 roku w szkolnej czytelni otwarta została wystawa prac Jowity Kuprowskiej – uczennicy klasy II f I  naszego liceum.

Po długim okresie panowania w sztuce barwnych abstrakcji, upraszczania i deformowania przedstawianych postaci i zjawisk, obserwujemy tendencję powrotu do realistycznego odzwierciedlania tematów, a widoczne zdolności plastyczne i tzw. „dobry warsztat” znów są w cenie. Te tendencje i próby pokazania prawdy o obiektach wyraźnie zaznaczają się w twórczości Jowity Kuprowskiej.

Ta młoda artystka od lat rysuje i maluje, robiąc to z ogromną pasją i zaangażowaniem, nieustannie rozwijając swój warsztat. Jej prace utrzymane są w duchu real drawing (hiperrealizm). Symbole pop-artu (puszka coca-coli, słoik nutelli) i portrety realistyczne opracowywane są z niezwykłą starannością i dbałością o najdrobniejszy szczegół, dzięki czemu zdają się wychodzić poza ramy ograniczającej je dwuwymiarowej przestrzeni.

Jowita w rysunkach i obrazach prezentuje nam swoją olbrzymią wszechstronność – wyczucie proporcji, wrażliwość na subtelności barwne i bogatą wyobraźnię. Wyraźnie zainspirowana kulturą masową, zwłaszcza popularnymi filmami, przenosi nas w urzekający świat fantasy, gdzie z precyzją i wnikliwą analizą przedstawia wizerunki ulubionych bohaterów. Nie stroni również od szerszych planów – lirycznych, chłodnych pejzaży, obrazów zamków i miast –                  i czyni to z niezwykłym mistrzostwem. Jednak to jej portrety przykuwają największą uwagę dynamiką i szczegółem, potrafi tu doskonale oddać nie tylko wygląd, ale i uczucia towarzyszące postaci, dodając tym samym emocjonalnej wagi portretowi. Efekt? Bohaterowie świata „Pieśni Lodu i Ognia”, „Wiedźmina”, „Piratów”, „Gwiezdnych Wojen”… ożywają na naszych oczach.

Twórczość Jowity nieustannie ewaluuje, zmienia się, dojrzewa; a to, że wciąż pracuje nad swoimi technikami, eksperymentuje ze środkami wyrazu pokazuje, że jeszcze nie raz pozytywnie nas zaskoczy.

Wystawa będzie czynna do końca stycznia, zatem zachęcamy wszystkich uczniów do jej obejrzenia. Naprawdę warto.
Więcej zdjęć w galerii.

 

Komentarz artystyczny: Małgorzata Zych

Przygotowanie wystawy: Małgorzata Wyżkiewicz