Spotkania z Historią – nasi uczniowie na zjeździe Młodzieżowych Klubów Historycznych w Warszawie

W dniach  8 -10 grudnia w Warszawie odbył się czwarty zjazd Młodzieżowych Klubów Historycznych  imienia Kazimierza Moczarskiego.  Uczniowie naszej szkoły: Gabriela Tchurzyk (IID) , Aurelia Gierlicka, Iwona Rymar, Dominika Szczepek, Marcin Fejdasz, Bartłomiej Zygarowicz (I A) pod opieką Beaty Wygonik-Wronki  już po raz drugi mieli możliwość uczestniczenia  w tym wyjątkowym spotkaniu. Do Warszawy przybyli uczniowie wraz z nauczycielami z 12 Klubów Moczarskiego, które działają przy szkołach średnich  m.in. w Bielsku-Białej, Łodzi, Radomiu, Policach, Szczekocinach, Suwałkach i Warszawie.

Młodzieżowe Kluby Historyczne działają pod auspicjami Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich, która powstała w 2014 roku z inicjatywy córki jej patronów, Elżbiety Moczarskiej. Fundacja organizuje Konkurs o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego na najlepszą książkę historyczną roku dotyczącą historii Polski po 1918 roku do współczesności.  Pierwsza edycja odbyła się już  w 2009 roku.  O randze konkursu stanowią laureaci ubiegłych lat oraz znakomite jury, w którego skład wchodzą wybitni polscy historycy i pisarze. Spośród licznych publikacji historycznych, które ukazują się każdego roku, jury nominuje do nagrody  dziesięć.  Młodzież skupiona w MKH czyta nominowane książki i wybiera swojego laureata (laureatkę).

W trakcie tegorocznego zjazdu gościliśmy w  Fundacji Batorego, gdzie odbyła się gra integracyjna  “Moczarski w 6 słowach” i warsztaty plastyczne z użyciem fragmentów „Kuriera Polskiego”; odbyło się również spotkanie w redakcji tygodnika Polityka, w którym uczestniczył Marian Turski szef działu historycznego.  W Domu Spotkań z Historią odbyło się spotkanie z 96 letnim pisarzem, publicystą Józefem Henem oraz z innymi autorami książek. Była możliwość zobaczenie ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz udział  w uroczystej gali w pałacu Krasińskich, na której doszło do wręczenie nagród.

Tegoroczną laureatką Nagrody Historycznej Miasta  st. Warszawy  im. Kazimierza Moczarskiego została Olga Linkiewicz za książkę „LOKALNOŚĆ I NACJONALIZM”; natomiast Nagrodę  Młodzieżowych Klubów Historycznych otrzymała Urszula Glensk za książkę „HIRSZFELDOWIE zrozumieć krew”.

Zachęcamy do czytania.

tekst  przygotowała