W dniach 8 -10 grudnia w Warszawie odbył się czwarty zjazd Młodzieżowych Klubów Historycznych imienia Kazimierza Moczarskiego. Uczniowie naszej szkoły: Gabriela Tchurzyk (IID) , Aurelia Gierlicka, Iwona Rymar, Dominika Szczepek, Marcin Fejdasz, Bartłomiej Zygarowicz (I A) pod opieką Beaty Wygonik-Wronki już po raz drugi mieli możliwość uczestniczenia w tym wyjątkowym spotkaniu. Do Warszawy przybyli uczniowie wraz z nauczycielami z 12 Klubów Moczarskiego, które działają przy szkołach średnich m.in. w Bielsku-Białej, Łodzi, Radomiu, Policach, Szczekocinach, Suwałkach i Warszawie.
Młodzieżowe Kluby Historyczne działają pod auspicjami Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich, która powstała w 2014 roku z inicjatywy córki jej patronów, Elżbiety Moczarskiej. Fundacja organizuje Konkurs o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego na najlepszą książkę historyczną roku dotyczącą historii Polski po 1918 roku do współczesności. Pierwsza edycja odbyła się już w 2009 roku. O randze konkursu stanowią laureaci ubiegłych lat oraz znakomite jury, w którego skład wchodzą wybitni polscy historycy i pisarze. Spośród licznych publikacji historycznych, które ukazują się każdego roku, jury nominuje do nagrody dziesięć. Młodzież skupiona w MKH czyta nominowane książki i wybiera swojego laureata (laureatkę).
W trakcie tegorocznego zjazdu gościliśmy w Fundacji Batorego, gdzie odbyła się gra integracyjna „Moczarski w 6 słowach” i warsztaty plastyczne z użyciem fragmentów „Kuriera Polskiego”; odbyło się również spotkanie w redakcji tygodnika Polityka, w którym uczestniczył Marian Turski szef działu historycznego. W Domu Spotkań z Historią odbyło się spotkanie z 96 letnim pisarzem, publicystą Józefem Henem oraz z innymi autorami książek. Była możliwość zobaczenie ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz udział w uroczystej gali w pałacu Krasińskich, na której doszło do wręczenie nagród.
Tegoroczną laureatką Nagrody Historycznej Miasta st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została Olga Linkiewicz za książkę „LOKALNOŚĆ I NACJONALIZM”; natomiast Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych otrzymała Urszula Glensk za książkę „HIRSZFELDOWIE zrozumieć krew”.
Zachęcamy do czytania.
https://wyborcza.pl/7,155501,25494934,ta-ksiazka-pozwala-zrozumiec-powiklane-relacje-polsko-ukrainskie.html?fbclid=IwAR1ZLN47fPkwyOam73h9JdXLglAx8NMRdBtOkzVemH3H8jVADxgeU70CuKg
tekst przygotowała
Beata Wygonik-Wronka