Relacja z realizacji mobilności w ramach projektu Erasmus+ K101 Mobilność kadry Edukacji Szkolnej – BOLONIA IX 2018 –

W dniach  16-22 IX 2018 r. grupa 14-stu nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Kopernika w Krośnie, przedstawicieli niemal wszystkich zespołów przedmiotowych uczestniczyła w kursie informatycznym w ramach realizacji projektu „Kompetencje ICT kluczem do rozwoju I Liceum  Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie”. Szkolenie przewidziane w projekcie miało miejsce w  Bolonii we Włoszech.

Opracowany projekt przede wszystkim  przyczynił się m. in. do zainicjowania  działań związanych z  uruchomieniem platformy e-learningowej, wyłącznie na potrzeby „Kopernika” i  dał podstawy do umiejętnego korzystania z niej. Ponadto uczestnicy poznali wiele nowoczesnych narzędzi ICT, które ułatwiają i czynią atrakcyjniejszym i bardziej efektywnym proces edukacyjny.
Kurs był przeprowadzony w j. angielskim, co było drugim  atutem projektu, ponieważ „Kopernik” prowadzi oddziały dwujęzyczne. Nauczyciele muszą dbać o podnoszenie swoich kompetencji językowych.

Szkolenie było bardzo intensywne. Pracowaliśmy codziennie od poniedziałku do piątku od godz. 8.30 do 16.00, cały czas pracując na komputerach. Mieliśmy okazję poznać wiele narzędzi informatycznych, które nie były nam do tej pory znane, ale z pewnością uatrakcyjnią nasze lekcje lub wręcz je zrewolucjonizują.

Po codziennym wysiłku odpoczynek był niezbędny. Tu zadbała o nas firma IFOM, która pełniąc rolę organizacji przyjmującej, organizowała nam wycieczki do centrum miasta, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć najsłynniejsze zabytki Bolonii.  W trakcie pobytu odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych miast włoskich – Florencję – kolebkę renesansu w Europie.    Mieliśmy okazję odwiedzić także plażę w Rimini. Mniejsza podgrupa zwiedziła miasto.   Wieczorem zapraszano nas na wspólne kolacje, na których mogliśmy posmakować  smakołyków kuchni włoskiej.

Ten wyjazd jeszcze bardziej scementował nasz zespół.  Teraz wdrażamy nabyte umiejętności w codziennej pracy oraz dzielimy się nimi z naszymi kolegami.  Na przełomie października i listopada odbędzie się konferencja szkoleniowa na temat projektów w ramach Erasmus+.