Relacja z II Rajdu Kopernika “Polskie drogi do niepodległości” – 11 X 2018 r..

W dniu 11 października odbył się II Rajd Kopernika. W  tym roku z inicjatywy Prof. Pawła Zygarowicza i zespołu historyków, myślą przewodnią były „polskie drogi do niepodległości”. Uczniowie zwiedzali cmentarze wojenne
z czasów I wojny światowej. Mało kto uświadamia sobie, że na naszych terenach znajduje się ich prawie 400.

Pierwszym obiektem zwiedzanym przez uczniów był cmentarz w Pleśnej pod Łowczówkiem. Spoczywają tu legioniści z I Pułku Piechoty z I Brygady Legionów.

W walkach w dniach 22-25 grudnia 1914 r. w bitwie pod Łowczówkiem zginęło ich ponad 130 a ponad 300 zostało rannych. Obok polskich grobów znajdują się groby Austriaków i Rosjan.

Drugim zwiedzanym cmentarzem był cmentarz w Łużnej. Upamiętnia walki w dniach 2-5 maja 1915 r. , kiedy ofensywa państw centralnych doprowadziła do przerwania  linii frontu i kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim. Na cmentarzu pochowani są Polacy, Węgrzy, Rosjanie, Niemcy i Austriacy. Cmentarz ma charakter ekumeniczny, pokazuje szacunek dla poległych, bez względu na narodowość.

Ostatnim punktem w programie rajdu był Skansen w Szymbarku, w którym eksponowane są figury żołnierzy upamiętniające naradę sztabu wojsk państw centralnych, polowy lazaret i wzięcie Rosjan do niewoli.

Pokłosiem rajdu będzie wystawa fotografii eksponowana w listopadzie w naszej szkole.

Więcej zdjęć w galerii…