Kwesta uczniów Kopernika na rzecz Starego Cmentarza.

1 listopada br. w Dzień Wszystkich Świętych  uczniowie naszego  liceum uczestniczyli  w kweście  na rzecz renowacji  zabytkowych nagrobków  nekropolii przy ulicy Krakowskiej.  Zbiórkę     pieniędzy,  już po raz kolejny, zorganizował  Komitet Ratowania Starego Cmentarza .  Opiekunami kwesty byli nauczyciele historii: Barbara Latkiewicz  i Beata Wygonik-Wronka.
W kweście uczestniczyli:  Maria Radkowska, Jan Wacławik (Ia), Zuzanna   Pyrka, Aleksandra Pelczarska (Ie),  Monika Misiura (Id), Aleksandra Kolanko, Mieszko Mączyński, Aleksandra Zajdel (IIa),  Anna Mięsowicz, Anna Kaczmarska, Anna Tomoń (IIe), Izabella Krupa, Klaudia Dembiczak,  Julia Styrkosz, Kinga Welz, Karolina Rajs, Barbara Szopa (IIIg).

Stary Cmentarz w Krośnie  został założony  w okresie  zaborów ok.1786r., po zamknięciu nekropolii przy kościele Farnym i był użytkowany do lat dwudziestych XX wieku,a ostatecznie zamknięty dla pochówków w 1954. Niestety przez kilkadziesiąt kolejnych  lat cmentarz  pozostawał poza kręgiem zainteresowań ówczesnych władz , jak i mieszkańców miasta, i popadał w coraz większą  ruinę. Szereg niezwykle cennych i  pięknych nagrobków uległa zniszczeniu.Niejednokrotnie dochodziło  tu  do wandalizmu, profanacji, a nawet pijackich libacji.Dopiero w 1984r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków, ale początkowo sytuacja  tego wyjątkowego miejsca, niewiele się zmieniła.              A spoczywają  tutaj  mieszkańcy Krosna  różnych profesji. Zasłużeni dla miasta  burmistrzowie, lekarze, nauczyciele, prawnicy,  artyści ( m.in. Stanisław Wojciech Bergman ), architekci ( Napoleon Nawarski ).  Spoczywają powstańcy listopadowi i styczniowi (m.in. Jan Nepomucen Gniewosz- dziennikarz, wydawca oraz propagator przemysłu naftowego), uczestnicy Wielkiej Wojny, wojny polsko-bolszewickiej, legioniści oraz uczniowie naszej szkoły.  Warto wiedzieć , pamiętać i ocalić od zapomnienia.  Komitet Ratowania Starego Cmentarza dziękuje uczestnikom kwesty  i darczyńcom.

Stary Cmentarz w Krośnie – zdjęcia: