Drugie spotkanie w ramach projektu 26.02-03.03.2014

W dniach 26.02 – 03.03 2014 roku odbyła się wymiana polsko-niemiecka pomiędzy naszym liceum a szkołą Willy’ego Brandta w Marl. Przez 6 dni byliśmy goszczeni przez naszych niemieckich przyjaciół, stając się tymczasowo częścią ich rodzin. Poznaliśmy tamtejszą kulturę, poprawiliśmy nasze zdolności językowe i przekonaliśmy się, jak wygląda życie po drugiej stronie Odry.

Pierwszego dnia czekała nas podróż samolotem z Krakowa do Dortmundu. Dla niektórych było to emocjonujące przeżycie, gdyż lecieli po raz pierwszy. Podróż okazała się zaskakująco krótka i przyjemna, a w Marl zostaliśmy przywitani przez naszych gospodarzy, z którymi spędziliśmy resztę dnia. Nie był to nasz pierwszy kontakt z niemiecką grupą, gdyż już wcześniej poznaliśmy się za pomocą internetu. Następnego dnia dyrektorka szkoły w Marl oprowadziła nas po klasach oraz mieliśmy okazję uczestniczyć w typowych lekcjach naszych niemieckich kolegów. Po południu zwiedzaliśmy park doświadczeń DASA, znajdujący się w pobliskim Dortmundzie, gdzie mogliśmy skorzystać m.in. z symulatora lotów, dźwiękoszczelnego pomieszczenia i lustrzanego labiryntu. Dzień zakończyliśmy wizytą na stadionie Borussi Dortmund – SignalIduna Park. Najciekawsze było zwiedzanie szatni, gdzie mogliśmy usiąść na miejscach polskich piłkarzy. Kolejnego dnia zostaliśmy oficjalnie przywitani przez burmistrza Marl, który opowiedział nam o współpracy pomiędzy naszymi miastami. Mogliśmy zwiedzić ratusz i zobaczyć panoramę miasta. Następnym punktem programu było zwiedzanie Recklinghausen, gdzie podziwialiśmy malownicze uliczki, wijące się pomiędzy tradycyjnymi niemieckimi domami. W sobotę wspólnie z naszymi gospodarzami przyrządziliśmy ucztę, do której zasiedliśmy ze sponsorami wymiany. Przedostatni dzień był gwoździem programu, ponieważ czekała nas wycieczka na największy, europejski karnawał w Kolonii. Przebrani w fantazyjne kostiumy, podziwialiśmy świąteczny korowód i zbieraliśmy rzucane w tłum słodycze.

Podczas pobytu poznawaliśmy życie codzienne naszych niemieckich przyjaciół, chodziliśmy na kręgle, a także odwiedzaliśmy się w naszych tymczasowych domach.Czas spędzony w Niemczech zaowocował nie tylko nowymi przyjaźniami. Poznaliśmy również życie młodzieży u naszego zachodniego sąsiada i odkryliśmy że niczym się nie różnimy. Poprawiliśmy także swoje umiejętności językowe. Wyjeżdżając, cała grupa żałowała że te 6 dni minęło tak szybko. Z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszych niemieckich przyjaciół do Polski, który zaplanowany jest na październik.

Wymiana młodzieży została współfinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Marl to 87 tysięczne miasto w północno – zachodnich Niemczech, nad rzeką Lippe (dopływ Renu), w Zagłębiu Ruhry, pomiędzy takimi miastami jak: Bochum, Dortmund, Düsseldorf i Essen, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Münster, w powiecie Recklinghausen. Miasto jest siedzibą koncernu chemicznego EVONIK wraz z parkiem chemicznym, funkcjonuje tu również jedna z trzech w RFN kopalni węgla kamiennego.