NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ 2021

1 kwietnia w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis powszechny jest organizowany w odstępach 10-letnich. Jest on najważniejszym badaniem statystycznym nie tylko w Polsce, ale i w większości krajów w Europie i na świecie.

NSP 2021 jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich Polaków mieszkających w Polsce, bądź czasowo przebywających za granicą oraz cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju na stałe lub czasowo.

Podstawową metodą NSP 2021 jest spis internetowy, czyli samospis. Przeprowadzony na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniając wymagane dane w interaktywnym formularzu na stronie internetowej spis.gov.pl lub klikając na baner zamieszczony na oficjalnej stronie miasta Krosna www.krosno.pl, który bezpośrednio przekieruje na stronę Głównego Urzędu Statystycznego. 


Osoby, które nie będą mogły z różnych przyczyn samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy mogą skorzystać z:

  • infolinii spisowej dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 będzie można dokonać spisu powszechnego,
  • rachmistrza telefonicznego – rachmistrz może do nas zadzwonić od 4 maja br. i przez telefon przeprowadzić spis metodą wywiadu,
  • osobiście – rachmistrz terenowy może do nas zapukać od 4 maja br. i przeprowadzić wywiad bezpośredni na urządzeniu mobilnym.

Możemy poinformować rachmistrza, który przyjdzie do nas do domu, że wolimy, aby przeprowadził spis przez telefon, ale w momencie, gdy do nas zadzwoni i próba przeprowadzenia spisu będzie podjęta po raz drugi, nie możemy już mu odmówić.

  • w budynku Urzędu Miasta Krosna (w godzinach pracy urzędu) przy ulicy Lwowska 28a na parterze w pokoju nr 02. W specjalnie udostępnionym pomieszczeniu wraz  ze sprzętem komputerowym z zainstalowanym oprogramowaniem do samospisu.

Dzwoniąc pod numer 605 449 880 respondenci mogą umówić się na konkretny termin i wyznaczoną godzin, aby się spisać. Taka forma spowodowana jest zachowaniem bezpieczeństwa w sytuacji panującej pandemii wirusa COVID-19.