Uczniowie naszej szkoły pokazują jak dbać o zdrowie psychiczne

Krótko o Olimpiadzie

Zwolnieni z Teorii – platforma stworzona przez Fundację Zwolnieni z Teorii (dawniej Social Wolves). Projekt został ujęty na liście Forbes 30 Under 30 Europe, obok m.in. Adele i Malali Yousafzai, oraz wyróżniony w gronie Innovators Under 35 Poland.

Uczestnicy programu zakładają i realizują własne projekty społeczne przy wsparciu platformy zwolnienizteorii.pl. Po rejestracji użytkownik uzyskuje dostęp do praktycznych informacji z dziedziny zarządzania projektami i pokrewnych, które umożliwiają skuteczne działanie na rzecz rozwiązania wybranego problemu społecznego. Za zrealizowany w praktyce projekt uczestnicy uzyskują międzynarodowe certyfikaty biznesowe, sygnowane m.in. przez Project Management Institute ATP. W ciągu pierwszych dwóch lat działania programu skorzystało z niego 18 tysięcy osób, których działania dotarły do 5 milionów beneficjentów.

O projekcie

Jesteśmy Zaufani.net projekt społeczny realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” i programów partnerskich “Krok do przodu” Fundacji ING i “You A(nd)I” firm ING Bank Śląski i Intel. Chcemy pokazać, jak ważne jest zdrowie psychiczne i właściwa jego pielęgnacja. Pragniemy również wskazać, w jaki sposób zareagować w przypadku zaburzeń psychicznych. Za pośrednictwem mediów społecznościowych  uświadamiamy młodzież na temat zdrowia psychicznego. Pragniemy aby nasz projekt i tematy przez niego szerzone docierały do jak największej liczby odbiorców, ponieważ liczymy, że nasz projekt może być pomocny każdej osobie borykającej się z takowymi chorobami lub człowiekowi z zewnątrz, który być może nie ma pojęcia co czuje psychicznie chora osoba, a może sam u siebie takie schorzenie podejrzewa.

W ramach realizacji projektu prowadzimy Instagrama, Tik Toka, Twittera, Facebooka oraz stronę internetową Zaufani.net , na której znajduje się link przełączający do anonimowego czatu z członkami projektu. Dzięki temu czatu jesteśmy w stanie odpowiadać na pytania zainteresowanych naszym projektem lub w minimalnym stopniu pomagać osobom borykającym się z różnego typu problemami i chcą o nich porozmawiać. Zawsze jednak w razie potrzeby zalecamy o skorzystanie z telefonu zaufania (np. ogólnodostępnego, całodobowego telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży BRPD 800 12 12 12). Planujemy także wydanie e-booków o tematyce zdrowia psychicznego i chorób z nim związanych, które mogą uzupełnić naszą wiedzę na temat, np. objawów, życia codziennego chorych osób. To jednak nie koniec naszych działań. Poza zaplanowanymi rzeczami, regularnie publikujemy posty na nasze konto na Instagramie, szerząc podstawowe informacje dotyczące wybranych zaburzeń, z którymi najczęściej boryka się młodzież. Posiadamy również zbiórkę w serwisie Pomagam.pl (pomagam.pl/mwcwgd), na którą każda chętna osoba może wesprzeć nasz projekt finansowo. Zebrane pieniądze są przeznaczane na niezbędne do funkcjonowania cele projektowe.

W skład projektu wchodzą: Jagoda Porębska, Maja Bajgrowicz, Maja Czepiel, Zuzanna Stach, Zuzanna Biały, Mikołaj Słyś i Franciszek Papciak – uczniowie     klasy 1D.