Spotkanie z historią

28 września 2017 r. gościliśmy w naszej szkole historyka Pana  Alexa Dancyga, współpracownika Instytutu  Yad Vashem w Jerozolimie, aktywnego uczestnika polsko-żydowskiego dialogu. Od wielu lat Alex Dancyg  organizuje w Izraelu seminaria dla nauczycieli ze szkół polskich i żydowskich  oraz przygotowuje  zarówno młodzież  izraelską do wizyt studyjnych w Polsce, jak i ich przewodników.

Urodził się w Warszawie w rodzinie ocalonych polskich Żydów i pomimo tego, że w wieku 9 lat w 1957 roku wyjechał z rodziną do Izraela, świetnie mówi po polsku i czuje się zarówno Żydem, jak i Polakiem. Na co dzień  mieszka w kibucu na pustyni Negev w Izraelu.

W trakcie spotkania nasz gość opowiadał na pytania zadawane przez uczniów, dotyczące zarówno teraźniejszości (życia w kibucu), jak i naszej  wspólnej  historii z okresu II wojny światowej, Zagłady i czasów powojennych. Podkreślał, że Holokaust  to klęska cywilizacji europejskiej, klęska ludzkości, to ostrzeżenie dla nas i kolejnych pokoleń.

W spotkaniu uczestniczyli licealiści naszej szkoły oraz II liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielami historii.

tekst: Beata Wygonik-Wronka

zdjęcia w galerii