Relacja naszej absolwentki z międzynarodowej Konferencji Eustory w Berlinie.

Kiedy brałam udział w konkursie historycznym w II klasie liceum nie spodziewałam się, że dwa lata później doprowadzi mnie on do udziału w międzynarodowej konferencji Eustory Next Generation Summit 2017 w Berlinie. Pod koniec II klasy liceum, Pani Profesor Wygonik-Wronka zachęciła nas do nakręcenia  filmu na temat „Historii Bliskiej” naszych okolic. Konkurs był organizowany przez ośrodek Karta w Warszawie. Końcem października okazało się, że nasza praca została wyróżniona, dzięki czemu mogłam aplikować na konferencję w Niemczech.
6 października 2017 roku poleciałam do Berlina. Spotkałam się tam z fantastyczną organizacją i tłumem niezwykle przyjaznych osób z wielu krajów Europy. Konferencja dotyczyła wielu tematów związanych zarówno z historią, polityką jak i problemami społecznymi. Moje warsztaty dotyczyły wpływu Rewolucji Październikowej na losy Europy. Wbrew pozorom, nauka i poznawanie nowych faktów historycznych nie były priorytetem całej konferencji. Najważniejszym punktem była integracja z innymi młodymi ludźmi, poznawanie ich poglądów i oczywiście zwiedzanie stolicy Niemiec. Z Berlina oprócz nowych znajomości i nabytej wiedzy, przywiozłam ze sobą ogromne doświadczenie, które z pewnością pomoże mi rozwijać się na studiach, które właśnie zaczęłam.

Jako absolwentka naszego „Kopernika” chciałabym wszystkich gorąco zachęcić do angażowania się w takie inicjatywy. Będąc w klasie matematyczno-geograficznej wzięłam udział w konkursie historycznym, co okazało się „strzałem w dziesiątkę”. Nie uprzedzajmy się do przedmiotów humanistycznych będąc w klasie matematycznej, czy promedycznej! Bardzo często taka otwarta postawa może nam przynieść pozytywne efekty.

Kasia Jaklewicz