Kolejny sukces “Kopernika” w rankingu

Z wielką radością i satysfakcją informujemy, że po raz piętnasty w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2013, organizowanym przez miesięcznik “Perspektywy” i “Rzeczpospolitą”, krośnieński “Kopernik” znalazł się w pierwszej, “złotej” setce najlepszych liceów w kraju, na wysokim 38 miejscu! Na Podkarpaciu zajmujemy drugie miejsce po rzeszowskim liceum Sióstr Prezentek – prywatnym liceum katolickim (10 miejsce w Polsce).

Zobacz ranking najlepszych liceów 2013

Zgodnie z postanowieniem kapituły licea ogólnokształcące zo­stały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach – 30%, wyniki matury z przedmiotów obo­wiązkowych – 25%, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych – 40% oraz opinia o uczniach szkoły wyrażona przez kadrę akademicką polskich uczelni – 5%.

W oddzielnym Ogólnopolskim Podrankingu Olimpijskim szkoła zajęła 40 miejsce (na Podkarpaciu drugie) — w 2012 roku uczniowie naszej szkoły uzyskali 9 tytułów laureata i 15 tytułów finalisty w 13 olimpiadach. Byli to:

Paulina Janusz – podwójna laureatka:  Olimpiady Geograficznej (pod opieką prof. Małgorzaty Podymy) i Olimpiady Historycznej (prof. Paweł Zygarowicz)

Krzysztof Kmąk – laureat Olimpiady Historycznej (prof. Paweł Zygarowicz)

Karolina Ligenza – laureatka Olimpiady Języka Francuskiego (prof. Grażyna Żywiec)

Weronika Kozioł – laureatka Olimpiady Wiedzy o Finansach – Banki w Akcji (prof. Marcin Pudło)

Magdalena Sadowska i Paulina Korab – laureatki Ogólnopolskiej Olimpiady “Myśli Jana Pawła II (ks. Waldemar Murdzek)

Katarzyna Matyja i Dominika Guzek – laureatki Olimpiady “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1776 – 1864” (prof. Barbara Latkiewicz i prof. Paweł Zygarowicz)

Jakub Ahaddad i Maciej Głowacki – finaliści Olimpiady Astronomicznej (prof. Grzegorz Depczyński)

Adam Zima – finalista Olimpiady Fizycznej (prof. Grzegorz Depczyński)

Katarzyna Woźniczak – finalistka Olimpiady Filozoficznej (dyr. Ryszard Józefczyk)

pięć finalistek Olimpiady Literatury i Języka Polskiego:

Anna Grodzińska (prof. Andrzej Gałowicz)

Monika Jakielarz i Anna Pająk (prof. Gertruda Dynowska-Trybus)

Alicja Jędrzejczyk i Kamelia Niemczyk (prof. Zofia Bartecka-Prorok)

Kamil Wilk – finalista Olimpiady Historycznej (prof. Marcin Pudło)

Jan Kluza – finalista Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka (prof. M. Pudło)

Piotr Wołowik – finalista Olimpiady Geograficznej

dwoje finalistów Olimpiady Wiedzy Ekologicznej:

Joanna Jamroga (prof. Agnieszka Kopiec)

Maciej Głowacki (prof. Agnieszka-Barczyk-Penar)

Sabina Pitera – finalistka Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki (prof. Krystyna Janocha)

W Podrankingu Maturalnym Liceów Ogólnokształcących plasujemy się na 60 pozycji w kraju i drugiej na Podkarpaciu. Wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych znacznie przewyższają średnią krajową:

z języka polskiego 61,7% (w kraju 54%) przy 271 zdających

z matematyki 89,6% (56%)

z j. angielskiego 90,4% (68%)

z j. niemieckiego 87,8% (63%).

z j. francuskiego 100% (73%)

z j. rosyjskiego 98,3% (73%)

z j. hiszpańskiego 85% (80%)

Najliczniej wybierane przedmioty dodatkowe na maturze na poziomie rozszerzonym (w 40% decydujące o wyniku rankingu liceów):

j. angielski – 145 osób – 70% (w kraju 64%)

matematyka – 107 osób – 71,4% (48%)

biologia – 98 osób – 72% (55%)

chemia – 90 osób – 69,5% (53%)

język polski – 68 osób – 68% (63%)

wiedza o społeczeństwie – 46 osób – 54,6% (38%)

fizyka – 37 osób – 61,5% (41%)

historia – 35 osób – 58,2% (41%)

Gratulujemy wszystkim, którzy przyczy­nili się do sukcesu szkoły — uczniom, ich nauczycielom i opiekunom naukowym, a także wspierającym szkołę rodzicom.