Obchody Święta Niepodległości Polski

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGLOŚCI

11. listopada obchodzimy święto Niepodległości Polski. Tym razem to już 99. rocznica. Z tej okazji, zgodnie z tradycją naszej szkoły, w piątek 10. października odbyła się akademia. Przygotowała ją młodzież z klas IIa liceum oraz IIIa gimnazjum pod opieką pań profesor Hanny Lazarowicz oraz Anny Trzemżalskiej. Uroczystość poprowadzili Maria Radkowska i Łukasz Prajsnar.
Akademia była montażem, na który składało się słowo mówione tj. wiersze, komentarze historyczne i fragmenty przemówień; obraz czyli slajdy, które przybliżały wybitne postaci naszej historii i kultury oraz ważne fakty z przeszłości, a także wyjątkowe, piękne miejsca współczesnej Polski; wreszcie muzyka. Ona stanowiła wprowadzenie do całej uroczystości. Duże wrażenie na widzach wywarł niezwykle sugestywny taniec Eweliny Kopleńskiej jako alegorii Polski, której towarzyszyły stanowiące uosobienie zaborczych mocarstw Rosji, Austrii i Prus – Julia Jaracz, Anna Jędrzejczyk oraz Emilia Szczurek.
Z kolei Karolina Findysz, Weronika Bukowska, Katarzyna Winiarska, Nina Kogut, Izabela Makiel, Aneta Fernandes Machado i Jakub Dobosz zaprezentowali utwory poetyckie, m.in. C. K. Norwida, L. Staffa czy E. Słońskiego, fragmenty III części „Dziadów” – dramatu romantycznego Adama Mickiewicza, a także fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego. Wspaniałą ilustracją opowieści o losach Polski i Polaków, żołnierzy i twórców kultury stało się wykonanie przez Annę Blecharz utworu Fryderyka Chopina.
O mistrzowską oprawę muzyczną akademii jak zwykle zadbał pan profesor Krzysztof Trybus. Chór szkolny wykonał utwory patriotyczne i pieśni żołnierskie: A. Asnyka „Miejcie odwagę”, „O mój rozmarynie”, „Pierwszą Brygadę” oraz „Szarą Piechotę”. Występ chóru wzbogacił i dopełnił całą uroczystość.
Przedstawiony program nie tylko przypominał wydarzenia z przeszłości, ale też skłaniał do refleksji, jak dzisiaj rozumiemy patriotyzm i czym jest dla nas miłość do ojczyzny. Wyrazem tego była ankieta przygotowana przez Karolinę Gonet, Julię Buczek, Jana Wacławika, Szymona Rajchla, Gabriela Wolańskiego i Jakuba Nowaka. Wypowiedzieli się w niej pan dyrektor Ryszard Józefczyk, państwo profesorowie Izabela Zatorska, Andrzej Gałowicz i Marcin Pudło oraz uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych.
Na zakończenie uroczystości na ręce przewodniczącego samorządu liceum uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.