I nagroda dla Bartosza Kaszy w ogólnopolskim konkursie „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”

Uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Krośnie, Bartosz Kasza,  odebrał 17 maja 2014 roku I nagrodę w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych w konkursie Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie, organizowanym przez Centrum Edukacji IPN im. J. Kurtyki w Warszawie. Konkurs ten, nad którym patronat objął Minister Edukacji Narodowej, odbył się już po raz drugi. Mimo trudnej i czasochłonnej techniki jaką jest komiks, łączący zasadę wizualności z narracyjnością, konkurs cieszył się dużą popularnością – wpłynęło prawie 300 prac z ponad 160 szkół z całej Polski.

Bartosz Kasza przygotował komiks pt. Kazimierz Leski. Prawdziwy Hans Kloss podziemia z czasów II wojny światowej,  ukazujący niezwykle ciekawą historię oficera wywiadu i kontrwywiadu Komendy Głównej Armii Krajowej.

Komiks Bartka jest klasycznym komiksem, stylistyką nawiązuje do popularnej serii „kolorowych zeszytów” pt. Kapitan Żbik z tą różnicą, że historia Kazimierza Leskiego jest autentyczna, więc scenariusz do komiksu Bartka napisało samo życie. Stworzenie tego dzieła, w całości wykonanego ręcznie, wymagało od autora wiele wysiłku, samozaparcia, ale też dużych umiejętności. Stworzył on, mimo oszczędnej gamy barwnej, komiks bardzo interesujący. Historia Kazimierza Leskiego „ubrana” w formę komiksową nie tylko przybliża nam tę niezwykłą postać, ale powoduje, że staje się bardziej przystępna i zapada w pamięć.

Serdecznie gratulujemy Bartoszowi i życzymy dalszych sukcesów.

Elżbieta Brynecka

Konkurs polegał na wykonaniu komiksu przedstawiającego epizod, rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa, w którym bierze udział realny lub fikcyjny bohater. Zakres historyczny pracy obejmował okres od 1918 r. do 1989 r.

            13 maja 2014 roku odbyło się rozstrzygnięcie II edycji konkursu. Komisja pod przewodnictwem scenarzysty i współautora komiksów, Sławomira Zajączkowskiego, spośród nadesłanych prac wyłoniła najlepsze, co było zadaniem trudnym, biorąc pod uwagę ich wysoki poziom. Nagrody zostały wręczone podczas IV Festiwalu Komiksu Historycznego w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. 

                Jako zdobywca I nagrody w kategorii szkół ponadgimnazjalnych mogę stwierdzić, że poziom prac w porównaniu z pracami zeszłorocznymi niebywale wzrósł. Nad swoim komiksem pracowałem codziennie przez około 3 miesiące, stąd tym większa radość i zadowolenie z otrzymanej informacji, że ów konkurs wygrałem.

 

Uroczyste ogłoszenie wyników, jak i rozdanie nagród pokrywało się z IV Festiwalem Komiksu Historycznego, zorganizowanym przez IPN w Warszawie. Podczas festiwalu, oprócz otrzymania nagród za I miejsce, miałem okazję porozmawiać i podzielić się uwagami z wieloma profesjonalnymi twórcami komiksów, a także liczyć na kilka autografów. Prace laureatów, w tym moja, zostały upublicznione na wystawie komiksów, gdzie zwiedzający mogli je podziwiać.

      

Prawdziwą „wisienką na torcie” była możliwość spotkania z mentorem i ojcem polskiej sztuki komiksu – z panem Henrykiem Jerzym Chmielewskim („Papciem Chmielem”), twórcą kultowych komiksów o „Tytusie, Romku i A’Tomku”.

Cieszę się, że mogłem reprezentować naszą szkołę podczas Festiwalu Komiksu Historycznego, tak tłumnie obleganego przez mieszkańców Warszawy a także pasjonatów komiksu z całego kraju.

Bartosz Kasza