3 grudnia 2021 r. odbył się finał tegorocznej edycji Nagrody Historycznej st. m. Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.
Uczniowie z klasy III A: Zuzanna Bobola, Klaudia Stelmaszczyk, Aurelia Gierlicka, Iwona Rymar, Szymon Tylka, Wiktor Uliasz, Bartłomiej Zygarowicz , z klasy III E: Maria Bożek, Julia Grochowska, Mikołaj Michalczyk, Kamil Durał, Kamil Guzik, Natalia Hendzel, Daria Zabawa, Wiktor Wilk, z klasy III B: Jan Tarczoń i z klasy III F: Wiktor Fiałkowski w ramach Młodzieżowego Klubu Historycznego im. Kazimierza Moczarskiego działającego pod patronatem Fundacji, czytali publikacje z zakresu historii najnowszej nominowane do Nagrody Historycznej.
Opiekunką Klubu jest historyczka prof. Beata Wygonik-Wronka.
Nagroda, która została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady Miasta Warszawy, jest kontynuacją nagrody powstałej w 2009 roku za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. Inicjatorką przedsięwzięcia jest Elżbieta Moczarska, córka Zofii i Kazimierza.
W tym roku spośród 105 nadesłanych książek jury nominowało 10 tytułów do Nagrody. Książki oceniało jury w składzie: Andrzej Friszke (Przewodniczący), Antoni Dudek, Dobrochna Kałwa, Jan Kofman, Andrzej Krzysztof Kunert, Anna Landau-Czajka, Tomasz Łubieński, Anna Machcewicz, Tomasz Makowski, Daria Lipińska-Nałęcz, Małgorzata Szejnert oraz Andrzej Wielowieyski.
Nagroda jest uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego /1907-1975/, dziennikarza, prawnika, żołnierza Armii Krajowej, który po wojnie przez 11 lat był więziony przez komunistów. Jest autorem „Rozmów z katem” — zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie, książki która weszła do kanonu światowej literatury.
29 listopada odbyło się spotkania online, podczas którego uczniowie działający w Młodzieżowych Klubach Historycznych, obecnie w 12 szkołach w Polsce, w wyniku głosowania wybrali do Nagrody Młodzieżowej książkę Karoliny Sulej: „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”, która była również kandydatką naszego Klubu. Autorka tej nagrody otrzyma „Ołówek Kazimierza Moczarskiego”. Ta nagroda została przyznana po raz szósty, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pracach Klubu już po raz czwarty.
Nagrodę główną w wysokości pięćdziesięciu tysięcy złotych oraz statuetkę „Temperówkę” patrona Nagrody otrzyma Grzegorz Piątek, za książkę: „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”.
Gratulujemy wszystkim autorom i laureatom, jak i uczennicom i uczniom, zaangażowanym
w pracę MKH. Dziękujemy Pani Prof. B. Wygonik-Wronce za opiekę nad Uczniami.
Historia uczy nas krytycznego myślenia, uczy wyciągania wniosków. Pomaga nie tylko w poznaniu przeszłości i spostrzeżeniu pomyłek i błędów, które popełnili nasi przodkowie, lecz pozwala również lepiej zrozumieć i budować teraźniejszość. Z tego względu zawsze warto sięgać do dobrych książek i rzetelnych opracowań historycznych.
Zachęcamy do czytania.
Finał konkursu – https://www.facebook.com/DomSpotkanzHistoria/videos/602509447724309
Książki nominowane do Nagrody ( zdjęcie powyżej):
- Filip Gańczak, „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”, Wydawnictwo Czarne,
- Józef Krzyk, Barbara Szmatloch, „Korfanty. Silna bestia”, Sonia Draga,
- Rafał Księżyk, „Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993”, Wydawnictwo Czarne,
- Jarosław Kuisz, „Propaganda bezprawia. O »popularyzowaniu prawa« w pierwszych latach Polski Ludowej”, Wydawnictwo Naukowe Scholar,
- Tomasz Kurpierz, „Henryk Sławik 1894–1944. Biografia socjalisty”, Instytut Pamięci Narodowej,
- Aleksandra Leyk, Joanna Wawrzyniak, „Cięcia. Mówiona historia transformacji”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej,
- Arkadiusz Nyzio, „Rakowiecka w remoncie. Transformacja polityki bezpieczeństwa wewnętrznego Polski w latach 1989–1993”, Wydawnictwo Księgarnia Akademicka,
- Grzegorz Piątek, „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”, W.A.B.,
- Katarzyna Rembacka, „Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912-1989)”, Instytut Pamięci Narodowej,
- Karolina Sulej, „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”, Wydawnictwo Czerwone i Czarne.
https://www.facebook.com/klubymoczarskiego
http://nagrodamoczarskiego.pl/index.php/front/kluby