Od 6 do 9 czerwca br., w ramach programu Erasmus+, mieliśmy okazję i przyjemność uczestniczyć, wraz z panią prof. Ewą Zygarowicz, w podsumowującym cały projekt wyjeździe do Brukseli – stolicy Europy. Towarzyszyli nam także przedstawiciel innych państw, tj. Niemiec, Szwecji, Słowacji, Irlandii i Łotwy.
Wszystko miało swój początek nocą, w czwartek na rzeszowskim lotnisku, skąd udaliśmy się najpierw w podróż na warszawskie Lotnisko Chopina, potem już prosto do Brukseli. Tam, udaliśmy się do hotelu, gdzie zostawiliśmy bagaże, a później na mały spacer po mieście. Zobaczyliśmy między innymi Muzeum Kolei, pełne makiet i ich prawdziwych odpowiedników. Po powrocie do hotelu mieliśmy chwilę dla siebie. Wtedy też poznaliśmy kilkoro Niemców, z którymi przez cały wyjazd dzieliliśmy pokoje. Wieczorem udaliśmy się na kolację do jednej z brukselskich restauracji, gdzie mieliśmy okazję spróbować wielu regionalnych przysmaków.
Następnego dnia, po śniadaniu, wszyscy zebraliśmy się i ruszyliśmy w stronę metra, za pomocą którego dotarliśmy w okolice Parlamentu Europejskiego. Tam wysłuchaliśmy wykładu na temat samego Parlamentu oraz Unii Europejskiej ogólnie, przedstawionego nam przez bardzo miłego tamtejszego urzędnika, (który, jak na Anglika, całkiem zrozumiale mówił) Następnie udaliśmy się do Sali, gdzie Parlament obraduje i przekonaliśmy się, że wcale nie jest ona tak duża, jak wydaje się w telewizji. Po wykonaniu zdjęć przeszliśmy do siedziby Reprezentacji Bawarii przy Unii Europejskiej, którą zwiedziliśmy, posłuchaliśmy co nieco o samej Bawarii jak i działaniu Reprezentacji. Następnie odwiedził nas Federico Guerreri z organizacji Eurocities, o której funkcjonowaniu nam opowiedział. My – młodzież – wręczyliśmy mu „Kartę Przyszłości” – listę spraw, myśli i pomysłów na temat tego, jak w przyszłości powinna wyglądać Europa. Później rozeszliśmy się, długo spacerowaliśmy po mieście, by w końcu pod wieczór powrócić do hotelu.
Trzeciego dnia, również po śniadaniu, spotkaliśmy się przed hotelem, by razem z panią przewodnik zwiedzić najciekawsze miejsca w Brukseli. Zobaczyliśmy wiele ciekawych starych budynków, rynek, a także Chłopca – fontannę, będącą ikoną Brukseli. Pięknie wyglądały też złote budynki, nocą oświetlone.
Ostatniego dnia, przed wylotem, który mieliśmy dopiero pod wieczór, zobaczyliśmy jeszcze brukselskie Atomium, a także Mini Europę – miniaturowe makiety najważniejszych miejsc Europy. Stamtąd ostatni raz udaliśmy się do hotelu, by odebrać pozostawione tam wcześniej bagaże. Później ruszyliśmy na lotnisko. Do Warszawy zabrał nas Boeing 787 Dreamliner – istny cud techniki lotniczej. W Rzeszowie byliśmy około północy, w Krośnie, godzinę później.
Cały wyjazd będziemy na pewno wspominać jeszcze przez wiele, wiele lat. Była to niezapomniana przygoda, okazja do nawiązania wielu nowych przyjaźni i kontaktów, a także do poznania innych obyczajów i kultur. Poza wieloma zdjęciami i pamiątkami przywieźliśmy stamtąd wiele nowej wiedzy i umiejętności.
Bardzo dziękujemy Pani prof. Ewie Zygarowicz za umożliwienie nam udziału w tak niesamowitym wyjeździe, a także za opiekę podczas całego przedsięwzięcia i miłą atmosferę.
Aleksandra Poradyło, Aleksandra Krzanowska, Adam Gonet – If
Bartłomiej Bodaszewski – 1a