Nasza tygodniowa przygoda (18.03–24.03.2018) rozpoczęła się w niedzielę, od wyjazdu z krośnieńskiego dworca do Krakowa pod opieką Pani prof. Ewy Zygarowicz. Z krakowskiego lotniska polecieliśmy do Dublina. Pomimo problemów pogodowych bezpiecznie dolecieliśmy na miejsce, gdzie serdecznie przywitała nas społeczność szkoły z Longford, która bierze udział w programie Erasmus+. Poznaliśmy również uczennice z Włoch. Tego dnia, oczekując pozastałych uczestników projektu, udaliśmy się na kolację do longfordzkiej knajpki.
Poniedziałkowy poranek rozpoczęliśmy od poznania uczniów z innych krajów. Wszyscy szybko się zintegrowaliśmy i do końca pobytu dobrze się dogadywaliśmy. Następnie podzieliliśmy się na trzy grupy: Interakcje, Dokumentacje i Development. Resztę dnia spędziliśmy na prezentowaniu naszych projektów na temat „Smart City”.
We wtorek uczestniczyliśmy w wycieczce do Dublina, gdzie dostaliśmy czas na samodzielne zwiedzanie miasta. Tego dnia również odwiedziliśmy ”Cool Planet Experience”- pierwsze interaktywne muzeum o zmianach klimatycznych w Irlandii.
Pełni radości rozpoczęliśmy kolejny dzień naszej przygody z Erasmusem+. W wyznaczonych grupach wykonywaliśmy określone zadania. W międzyczasie odbyło się spotkanie z z człowiekiem, który, zainspirowany podróżami po całym świecie, postanowił budować swoje domy używając tego, co sam znalazł lub zrobił. Wieczorem mieliśmy okazję i przyjemność uczyć się tradycyjnych irlandzkich tańców oraz wysłuchać ludowej irlandzkiej muzyki.
W czwartek zobaczyliśmy Ocean Atlantycki. Pomimo złej pogody byliśmy bardzo szczęśliwi, bo spędzaliśmy czas z naszymi kolegami z Łotwy, Szwecji i Włoch. Następnie zwiedziliśmy dom człowieka, żyjącego zgodnie z naturą. Zachwyceni jego postępowaniem, odwiedziliśmy portowe miasteczko Sligo. Ku naszemu zdziwieniu, znajdował się tam sklep z polską żywnością.
W piątek podsumowaliśmy efekty naszej tygodniowej pracy, wieńcząc wszystko posadzeniem w szkolnym ogródku czarnej porzeczki – symbolu naszej podróży do Longford. Dzień zakończyliśmy uroczystą kolacją i dyskoteką.
Ostatni dzień był najsmutniejszy ze wszystkich, ponieważ wszyscy zakończyliśmy naszą wspólną przygodę z programem Erasmus+. Pomimo, że opuściliśmy Longford i udaliśmy się do naszych krajów, nasza znajomość z kolegami z zagranicy wciąż rozkwita.
Dziękujemy Pani profesor Ewie Zygarowicz za możliwość uczestniczenia w projekcie i zorganizowanie naszego wyjazdu. Erasmus+ był niesamowitym przeżyciem, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Po więcej zdjęć z wyjazdu odsyłamy do galerii.
Karolina Longosz
Adam Sudoł
Uczestnicy projektu
MATERIAŁY DODATKOWE:
Film z wyjazdu do Irlandii:
Film – efekty projektu