Wymiana polsko – niemiecka Krosno 2019

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy wizytą w szkole. Po powitaniu gości przez pana dyrektora oraz krótkim spacerze po szkole, obejrzeliśmy szereg prezentacji multimedialnych. My pokazywaliśmy naszym gościom Krosno, Polskę i parki narodowe w Polsce a oni przybliżyli nam swój region oraz niemieckie parki narodowe. Następnie udaliśmy się na spacer po krośnieńskiej Starówce, gdzie za pomocą gry miejskiej pokazaliśmy gościom najciekawsze i najważniejsze jej miejsca. Zwiedzanie Rynku zakończyła wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła, podczas której uczestniczyliśmy między innymi  w warsztatach malowania na szkle, tworząc niepowtarzalne pamiątkowe talerze.

Kolejne 3 dni spędziliśmy na wycieczce w Roztoczańskim Parku Narodowym. Zwiedziliśmy Rezerwat nad Tanwią podziwiając jego malownicze wodospady tzw. „Szumy na Tanwi”, stawy „Echo”, Rezerwat Ścisły „Bukowa Góra” wraz ze spacyfikowaną w czasie II wojny światowej wioską Sochy u jej podnóża,  miasteczko Zwierzyniec – stolicę RPN. Słuchając przewodnika otrzymaliśmy jedyną w swoim rodzaju lekcję historii, biologii i geografii równocześnie. Około 20 kilometrowa wyprawa rowerowa przez usłany złotymi liśćmi Roztoczański Park Narodowy pozwoliła nam zwiedzić większe jego połacie, dostarczając  mnóstwo wrażeń. W ośrodku Zacisze, miejscu zakwaterowania dostaliśmy niepowtarzalną lekcję muzyki uczestnicząc w warsztatach bębniarskich, które nastroiły nas do wspólnej zabawy. Gry integracyjne oraz wspólne ognisko pomogły nam przełamywać bariery, poznawać się i dobrze się bawić. Ostatnim etapem wycieczki była wizyta w Zamościu, gdzie udaliśmy się do Rotundy Zamojskiej ( w latach 1940–1944 miejsca martyrologii ludności Zamojszczyzny) oraz na zamojską Starówkę ( obok krakowskiej i warszawskiej wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

Ostatniego dnia pracowaliśmy w grupach polsko-niemieckich wymieniając się zdjęciami, doświadczeniami i refleksjami tworząc prezentacje multimedialne jako podsumowanie i pamiątkę naszego spotkania. Na zakończenie wizyty naszych gości pokazaliśmy im ruiny zamku w Odrzykoniu i urządziliśmy piknik u jego podnóża, zapraszając do wspólnej biesiady rodziców i rodzeństwo. Było nam bardzo miło, kiedy pojawili się na niej również inni uczniowie naszej szkoły, którzy nie mogli lub nie chcieli uczestniczyć w wymianie, jednak przyszli  aby poznać naszych gości i poczuć tę wspaniałą atmosferę.