Szóste spotkanie w Monachium 7-13.04.2019r. (Erasmus+)

W dniach 7-13 kwietnia 2019 r. w ramach projektu Erasmus+ uczestniczyliśmy wraz z Panią profesor Ewą Zygarowicz oraz Panem profesorem Maciejem Jagieło w wyjeździe do Niemiec. W projekcie wzięli udział uczniowie z sześciu państw: Irlandii, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji i Szwecji.

Przygoda z Erasmusem rozpoczęła się w niedzielę na lotnisku w Rzeszowie, skąd polecieliśmy do Monachium, a następnie udaliśmy się do Schroniska Młodzieżowego w Pullach, które znajduje się w średniowiecznym zamku.  Pierwszym punktem w tygodniowym planie wyjazdu było krótkie omówienie projektów, które uczniowie z każdego kraju realizowali w swojej szkole oraz prezentacje na wyznaczony wcześniej temat. Nasza grupa zaprezentowała działalność Szkolnego Koła Robotyki, działanie wykonanych w naszej szkole robotów, a także filmy dotyczące urządzeń ratujących życie oraz nowoczesnych technologii pojazdów.

Motywem przewodnim całego projektu były tematy: komunikacja, edukacja, praca, ochrona środowiska, nowoczesne miasto i świat. Podczas zajęć w grupach wykonaliśmy grę edukacyjną o wspomnianej wcześniej tematyce, zawierającą pytania, karty akcji oraz tematy rozmów. Dużo czasu poświęciliśmy również na rozmowy o problemach współczesnego świata.

Podczas trwania projektu uczestniczyliśmy również w wielu innych przedsięwzięciach naukowych, edukacyjnych, a także rozrywkowych. Było to między innymi zwiedzenie Parlamentu Bawarii, uczestniczenie w obradach komitetu do spraw europejskich, spotkanie i rozmowa z przewodniczącym komitetu, a podczas pobytu w słynnej ze skoków narciarskich miejscowości Garmisch-Partenkirchen spotkanie z klimatologiem, który opowiedział nam o klimacie. Zobaczyliśmy również Pałac Linderhof, gdzie zwiedziliśmy park i przepiękne wnętrze posiadłości Ludwika II. Podczas zwiedzania Monachium zespołowo poszukiwaliśmy wyznaczonych miejsc, rozmawialiśmy z przechodniami i wykonywaliśmy różne zadania, np. rozwiązywaliśmy rebusy. Jednym z punktów wyjazdu był także krótki kurs komunikacji i tańca HIP-HOP z niesłyszącą niemiecką tancerką Kassandrą Wedel. Zajęcia miały na celu ukazanie zasad i znaczenia komunikacji niewerbalnej, a także podstaw tańca. Na koniec spotkania wszyscy wspólnie zatańczyliśmy układ taneczny. Oprócz zwiedzania i pracy mieliśmy bardzo dużo wolnego czasu, podczas którego rozmawialiśmy z nowo poznanymi osobami, graliśmy w różne gry, kręgle, tańczyliśmy i śpiewaliśmy.

W piątek wieczorem odbyło się uroczyste podsumowanie całego projektu i przedstawienie rezultatów naszej tygodniowej pracy. Nie mogliśmy uwierzyć, że ten tydzień tak szybko minął. W sobotę wczesnym rankiem udaliśmy się na lotnisko, skąd przylecieliśmy do Rzeszowa.

Projekt Erasmus+ był niezwykłym przeżyciem. Poznanie nowych osób, z którymi nadal utrzymujemy kontakt, kultury innych państw, a także poznanie i kształtowanie praktycznego języka angielskiego i niemieckiego to tylko nieliczne z zalet tego całego przedsięwzięcia. Z Monachium przywieźliśmy pamiątki, ale przede wszystkim wspomnienia, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Bardzo dziękujemy Pani Ewie Zygarowicz i Panu Maciejowi Jagieło za umożliwienie nam wzięcia udziału w tym wydarzeniu, organizację, opiekę  oraz miłe towarzystwo.

Alicja Błaż, Martyna Józefczyk, Łukasz Krupa, Kornelia Rozpara

Uczniowie klasy IIb