Stanisław Wyspiański tematem niezwykłej wycieczki do Krakowa

22 03 2018 r. odbył się wyjazd naukowy uczniów z klasy III a, II a i II d pod opieką  prof. Z. Barteckiej-Prorok i  prof. B. Wygonik-Wronki  do Krakowa.
Tematem  przewodnim wyjazdu był Stanisław Wyspiański (1869-1907) –  genialny twórca, artysta, malarz, architekt, poeta, dramatopisarz, reformator teatru.  Uczniowie mieli możliwość obejrzenia spektaklu  „Wyzwolenie” w adaptacji i reżyserii: Radosława  Rychcika  w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.  Spektakl odchodzi od  pierwowzoru.  Reżyser pokazał sztukę  w bardzo współczesnej odsłonie. W dynamicznym, barwnym spektaklu padło wiele słów i pytań aktualnych do dzisiaj.

Młodzież uczestniczyła również w lekcji muzealnej na ekspozycji czasowej poświęconej St. Wyspiańskiemu  w gmachu głównym  Muzeum Narodowego.

Wystawa składa się z niemal pięciuset prac, pośród których można zobaczyć najsłynniejsze pastele – portrety śpiących dzieci artysty i „Macierzyństwo”,  projekty polichromii i witraży, szkice wykonywane w trakcie renowacji w kościele Świętego Krzyża, projekty kostiumów do inscenizacji „Bolesława Śmiałego” i  innych  dramatów. Wystawa  zrealizowana w  110 lecie śmierci artysty pokazuje  jego niemal  nieograniczone  twórcze  możliwości.