Projekt edukacyjny: KAMIENIE PAMIĘCI – ŻYCIE ZA ŻYCIE

Uczennice  klas  pierwszych  liceum:  Paulina Łobaza, Gabriela Musiał i Paulina Brzozowska (opieka: Beata Wygonik-Wronka)  uczestniczyły  w  VIII edycji ogólnopolskiego  projektu edukacyjnego  Kamienie Pamięci,  zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej  i  Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej.  Organizatorzy  zachęcali   młodzież do podejmowania  samodzielnej pracy dokumentacyjnej, do znajdowania bohaterów historii we własnym środowisku i upamiętniania  ich.  W  tegorocznym projekcie uczestniczyło  66 zespołów  (ok. 360 uczniów)  z całego kraju. Tematyka edycji dotyczyła  Sprawiedliwych – Polaków, którzy ratowali Żydów w okresie  II  wojny światowej. Zadaniem  uczestników było odkrycie  zapomnianych bohaterów, dla których nieobojętny był los drugiego człowieka, którzy mimo zagrożenia i strachu, ratowali w czasie niemieckiej okupacji ludność żydowską, nierzadko stawiając na szali własne życie.

Poprzez  swoje projekty  uczniowie  stali  się kustoszami  pamięci o tych  niezwykłych  osobach, które uczą, że warto  być przyzwoitym człowiekiem.

Projekt Pauliny Łobazy (LO Ie)  dotyczył historii Franciszki i Franciszka Welcerów  oraz Anny Szubrycht  z Cergowej  koło Dukli,  którzy uratowali braci Guzików.  Gabriela Musiał (LO Id)  opisała  historię  Anny i Stanisława Kopciów z Sowiny, którzy ocalili żydowską rodzinę Kruegerów, natomiast  Paulina  Brzozowska (LO Ia)  historię rodziny Czajkowskich ze Zręcina, którzy pomogli żydowskiej rodzinie Lipinerów.

Uroczysta gala finałowa projektu odbyła się  26 maja  w auli  WSPiA w Rzeszowie.

Beata Wygonik-Wronka

Więcej zdjęć w galerii.