Piotr Zyzański laureatem konkursu „Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu”

Konkurs ,,Podkarpacie w Europie, Europa na Podkarpaciu ” składał się z 2 etapów. W pierwszym, napisałem pracę na temat wprowadzenia w Polsce waluty euro. Jako zwolennik tego rozwiązania, uzasadniłem konieczność wejścia Polski do strefy euro w niedalekiej przyszłości. Drugi etap nazwano dyktandem europejskim. Był to test złożony z 20 pytań zamkniętych i 20 otwartych, dotyczący wiedzy o instytucjach UE, historii integracji europejskiej i przyszłości Europy.

Pytano nas m. in. o to, który z krajów UE w 2004 r. jako pierwszy otworzył dla Polaków w całości swój rynek pracy, kto w latach 1996-2001 pełnił urząd ambasadora RP przy UE, jaka instytucja monitoruje przeniesienie dyrektywy na grunt prawa krajowego i wprowadza je w życie, a także np. kiedy wprowadzono euro do obiegu i ile państw je przyjęło lub jak nazywał się pierwszy przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Po ,,dyktandzie” odbyła się debata europejska uczniów krośnieńskich szkół z doradcą  Prezydenta RP ds. międzynarodowych, prof. Romanem Kuźniarem oraz dziennikarzem TVN prowadzącym ,,Szkło kontaktowe” Grzegorzem Miecugowem. Prowadzącym był Marcin Majewski, dziennikarz NC+ i TVN 24. Było to ciekawe spotkanie, pozwalające nam nie tylko porozmawiać na aktualne tematy polityki międzynarodowej, zwłaszcza dotyczące Ukrainy, ale także nieco odsłonić sekrety współczesnego dziennikarstwa. Na zakończenie miło było uścisnąć dłoń tych znakomitych ekspertów.

             

Z pewnością dużą otuchą w czasie konkursu była dla mnie obecność moich koleżanek i kolegów z   II G, którzy od początku trzymali za mnie kciuki, za co wielkie dzięki.

Piotr Zyzański – klasa II G

Więcej informacji na stronie: http://www.krosno.pl/pl/dla-mieszkancow/oswiata/wydarzenia/art358,konkurs-podkarpacie-w-europie-europa-na-podkarpaciu-rozstrzygniety.html