O projekcie You-Topia

Kraje biorące udział:

 

Niemcy: państwo federacyjne położone w Europie. Stolicą Niemiec jest Berlin. Miasto to jest jedną z ważniejszych w Europie metropolii globalnych i ważnym węzłem komunikacyjnym Niemiec i Europy. Ważny ośrodek naukowy, kulturalny i artystyczny Językiem oficjalnym jest język niemiecki. Państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych (landów). Ustrój polityczny panujący w państwie to republika federalna. Głową państwa Joachim Gauck. Kanclerz to Angela Merkel.

 

 

Irlandia: państwo w Europie Zachodniej, od 1973 państwo członkowskie Unii Europejskiej. Zajmuje większość terytorium wyspy o tej samej nazwie. Irlandczycy posługują się językiem irlandzkim i angielskim. Stolicą jest Dublin, leżący na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey . W Irlandii panuje demokracja parlamentarna. Prezydentem jest Michael D. Higgins.

 

 

 

Słowacja: państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem. Słowacy posługują się językiem słowackim. Ustrój polityczny to demokracja parlamentarna, a urząd prezydencki piastuje Andrej Kiska.

 

 

 

 

Polska: państwo leżące w Europie Środkowej, ze stolicą w Warszawie. Położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. W Polsce językiem urzędowym jest język polski. Ustrój polityczny, określony w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej to demokracja parlamentarna, głową państwa jest Andrzej Duda.

 

 

 

Włochy: państwo położone w Europie Południowym, na Półwyspie Apenińskim. Stolicą jest Rzym, a językiem urzędowym jest język włoski. Ustrój demokratyczny, republika z dwuizbowym parlamentem. Władzę sprawuje prezydent Sergio Mattarella.

 

 

 

 

Szwecja: państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich ze stolicą w Sztockholmie. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią oraz z Danią przez most nad cieśniną Öresund. Szwecja jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest król Karol XVI Gustaw.

 

 

 

 

Łotwa: państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Stolicą kraju jest Ryga, a językiem urzędowym-łotewski. Ustrojem politycznym jest republika parlamentarna, na czele kraju stoi prezydent Raimonds Vējonis.