27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, odbył się w Krośnie XII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Klasa I A uczestniczyła w uroczystościach uczczenia pamięci Żydów krośnieńskich przy pamiątkowej tablicy znajdującej się w miejscu getta żydowskiego przy ulicy Franciszkańskiej, a następnie w auli PWSZ wysłuchała wykładu dr Ewy Bereś „Dzieje krośnieńskich Żydów” oraz prelekcji pracownika Muzeum Rzemiosła Łukasza Stachurskiego „Opowieść Paula – historia pamiętnika spisanego na strychu”.
Natomiast 4 lutego licealiści uczestniczyli w warsztatach „Zachować Pamięć”, w symboliczny sposób upamiętniających ofiary Shoah. Uczniowie po obejrzeniu filmu „Odnaleźć Kalmana” oraz zapoznaniu się z wybranymi biografiami krośnian, którzy stali się ofiarami Zagłady, za pomocą węgla tworzyli ich portrety. Celem zajęć było pokazanie, jak za pomocą sztuki można utrwalać i pielęgnować pamięć o losach członków własnej rodziny, jak lepiej zrozumieć swoje miejsce w historii oraz przekonać się o wartości pamięci i procesu twórczego. Zajęcia są częścią „Projektu Pamięć” („The Memory Project”) – inicjatywy malarki Roz Jacobs oraz producentki Laurce Weisman z Nowego Jorku, zainspirowanych tragicznymi losami Kalmana, żydowskiego chłopca (wujka Roz Jacobs), zamordowanego podczas wojny.
Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu mają przypominać, ostrzegać, uczyć tolerancji i otwartości na różnorodność kulturową i wyznaniową.
Beata Wygonik-Wronka