Współpraca I LO z Fundacją im. Kazimierza i Zofii Moczarskich

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zaproszona przez Fundację im. Kazimierza i Zofii Moczarskich do udziału w konkursie o Nagrodę Młodzieżową w ramach dziesiątej edycji konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego.

Grupa licealistów:  Aneta Fernandes Machado, Paulina Brzozowska, Maria Radkowska, Tomasz Kędra z klasy IIIa, Natalia Masłyk, Weronika Gazdowicz, Daria Owsiana, Jakub Penar  z  klasy IIa oraz Beata Drzyzga, Gabriela Tchurzyk, Jakub Piwowarski z klasy Id  – skupiona na czas pracy w strukturę Młodzieżowego Klubu Historycznego (MKH) –  czytała, dyskutowała i przygotowywała recenzje  publikacji historycznych nominowanych do nagrody. Opiekę nad klubem sprawuje Beata Wygonik- Wronka.

Na potrzeby Klubu Fundacja przekazała szkole dziesięć książek poświęconych najnowszej historii Polski, a wśród nich reportaże historyczne, biografie i wspomnienia. Zwieńczeniem działania  Klubu jest spotkanie wszystkich Młodzieżowych Klubów Historycznych w Warszawie, podczas którego reprezentanci Klubów  w trakcie dyskusji wybierają najlepszą książkę roku uwzględniając rekomendację swojego szkolnego Klubu.

Tegoroczne spotkanie zostało zaplanowane na  6-8 grudnia. Program zjazdu obejmuje również: grę integracyjną na temat Kazimierza Moczarskiego, spotkania z autorami książek, które młodzież miała okazję przeczytać, wizytę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, spacer po warszawskiej starówce.

Patron nagrody Kazimierz Moczarski (1907–1975) był prawnikiem, dziennikarzem, pisarzem, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem powstania warszawskiego. Po wojnie  przez 11 lat był więziony przez komunistów. Jest autorem książki  Rozmowy z katem, będącej relacją ze wspólnego pobytu w więzieniu z generałem SS Jürgenem Stroopem.

Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich powstała w 2014 roku z inicjatywy córki jej patronów, Elżbiety Moczarskiej. Fundacja realizuje swoje cele poprzez edukację historyczną i społeczną, w szczególności poprzez kontynuację konkursu o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego dla najlepszej książki roku dotyczącej najnowszej historii Polski (od 1918 do współczesności) oraz ogólnopolski konkurs dla młodzieży ponadgimnazjalnej na najlepszą książkę historyczną o historii Polski po 1918 r.

Konkurs o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego jest jednym z najbardziej prestiżowych na polskim rynku księgarskim. Pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku – o randze konkursu stanowią laureaci ubiegłych lat oraz znakomite jury, w którego skład wchodzą wybitni polscy historycy i pisarze.
Oto dziesięć nominowanych książek: