W dniach 18-25.03.2018 grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w polsko-niemieckiej wymianie. Tym razem spotkanie odbyło się w Polsce. Nasi zagraniczni przyjaciele mogli poznać polską kulturę i piękno naszego kraju, a my mieliśmy okazję odwdzięczyć się za serdeczne przyjęcie i gościnę w Marl. Niestety, jak to określił prezydent Krosna, ,,zima, która przyszła tej wiosny” dała się we znaki podczas zwiedzania Krakowa.
Pierwszego dnia spotkaliśmy się w Krakowie. Po zakwaterowaniu w hostelu wspólnie wybraliśmy się na obiad. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Fabryki Schindlera, gdzie przewodnik w dwóch językach przybliżył nam losy Żydów podczas II wojny światowej. Wieczór spędziliśmy w pobliskiej pizzerii, a także na wspólnych grach.
Kolejnego dnia udaliśmy się do żydowskiej dzielnicy – na Kazimierz, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji. Mieliśmy okazję zobaczyć kirkut oraz wnętrze synagogi. Zwiedzanie tej części miasta miało ponadto wymiar symboliczny – spotkanie trzech kultur trzech narodowości w jednym miejscu, kultur często rywalizujących ze sobą, kultur odmiennych, a zarazem tak bliskich sobie ze względu na wydarzenia historyczne. Duża dawka uczuć narodowych i patriotycznych została obniżona przez element nowej tradycji polskiej – jedzenia zapiekanek. A przy okazji odwiedziliśmy galerie handlowe, co oczywiście było elementem budującym nasze relacje.
Trzeci dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie. Po śniadaniu wyjechaliśmy do Oświęcimia, gdzie zwiedzaliśmy obóz koncentracyjny. Największe wrażenia na polskiej i niemieckiej stronie wywarły zebrane w jednym miejscu włosy, baraki dla więźniów (temperatura w czasie naszej wizyty była poniżej zera – mogliśmy doświadczyć realiów obozu sprzed 70 lat) oraz rampa w drugim obozie w Brzezince. Po wyczerpującej wycieczce smakowaliśmy polskiej kuchni – tym razem pierogów. Późnym wieczorem przyjechaliśmy do Krosna i rozjechaliśmy się do swoich rodzin.
W środę, czwartego dnia, spotkaliśmy się z prezydentem Krosna, Piotrem Przytockim. Była to okazja do dzielenia się swoimi doświadczeniami wymiany. Prezydent mówił też o ważnej idei współpracy międzynarodowej, której jesteśmy częścią. Następnie przeszliśmy przez rynek, aby w południe rozpocząć zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła. Zakończyliśmy ten punkt programu warsztatami zdobienia wielkanocnych jajek. Po południu spotkaliśmy się ponownie na kręglach.
W czwartek uczestniczyliśmy w kilku lekcjach z naszymi niemieckimi przyjaciółmi. Pomiędzy nimi spotykaliśmy innych uczniów z naszej szkoły. Oczywiście nie zabrakło czasu na mecz piłkarzyków i ping-ponga. Po lekcjach udaliśmy się wspólnie na Wieżę Farną, a następnie na lodowisko. Aktywny dzień zakończyliśmy w Parku Trampolin, gdzie wzajemnie uczyliśmy się nowych akrobacji.
W piątek, poza lekcjami, rozmawialiśmy o różnicach i podobieństwach między nami, których podsumowanie zostało ujęte w wywiadzie. Wieczorem spotkaliśmy się w szkole na nocy filmowej. Cała wizyta obfitowała w dawkę pozytywnych emocji. Uświadomiliśmy sobie, jak bardzo jesteśmy podobni, bez względu na to, że tak wiele nas dzieli.
Opiekun wymiany : Monika Zając