Szkoła naszych lat – jubileusz, który łączy pokolenia…

Obchody Jubileuszu 125-lecia I LO im. M. Kopernika w Krośnie

To były trzy dni, których nie da się ująć w ramy zwykłego kalendarza.

125-lecie naszego liceum nie było tylko jubileuszem – było spotkaniem pokoleń, żywą lekcją historii i pięknym świadectwem tego, jak głęboko zakorzeniona jest tradycja naszej szkoły w sercach uczniów, nauczycieli i absolwentów.

125-lecie to jubileusz wyjątkowy – świadectwo ciągłości, tradycji i siły wspólnoty, którą tworzą kolejne pokolenia uczniów, nauczycieli i absolwentów. Obchody tej rocznicy były dla nas wszystkich głębokim przeżyciem, świętem więzi międzyludzkich, wspomnień i dumy z przynależności do miejsca, które ukształtowało tak wiele osób. W tych trzech dniach szkoła tętniła życiem bardziej niż kiedykolwiek.

W dniu 30 maja 2025 r. otworzona została w budynku szkoły wystawa okolicznościowa  Pana Zbigniewa Więcka, absolwenta szkoły, znanego krośnieńskiego  regionalisty i  kolekcjonera. 

Obchody Jubileuszu rozpoczęły się we czwartek, 5 czerwca 2025 r o godz. 17.00, otwarciem wystawy jubileuszowej dotyczącej historii szkoły, połączonej z prezentacją obrazów artystów, absolwentów „Kopernika”, której kustoszem była Pani Mańkowska, również absolwentka szkoły.  Wystawa miała miejsce w Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie. Wcześniej, o godz. 10.00  na dziedzińcu szkoły  Samorząd Szkolny zainaugurował obchody urodzin szkoły odśpiewaniem jej  „100 lat”  oraz  zdmuchnięciem świeczek na  osobliwym  urodzinowym torcie. 

O godz. 18.00 w RCKP  rozpoczął się Koncert Jubileuszowy z udziałem artystów- absolwentów szkoły. Wśród nich  dla szerokiej publiczności złożonej z absolwentów oraz mieszkańców Krosna wystąpili:  Aleksandra Szmyd, Dominika Farbaniec, Iwona Konieczkowska, Karolina Kaczkowska, Natalia Kwiatkowska, Magdalena Słowik, Natalia  Bęben, Aleks Szczepanik, Karolina Trybus oraz  chór „Kopernika” pod dyrekcją prof. Krzysztofa Trybusa. Koncert prowadzili  Absolwenci: Marcin Majewski oraz Edyta Karwat.

Koncert zachwycił widownię i wywołał ogromny aplauz publiczności.

Dnia 6 czerwca 2025 r. w piątek o godz. 8.45  rozpoczęły się oficjalne obchody Jubileuszowe pod pomnikiem Mikołaja Kopernika przy ul. Staszica, przy budynku szkoły. Dyrekcja liceum w asyście byłych  dyrektorów i wicedyrektorów Szkoły odsłonili tablicę pamiątkową z  okazji 125-lecia powstania liceum. Członkowie Stowarzyszenia Absolwentów  złożyli kwiaty pod pomnikiem Patrona. Następnie społeczność „Kopernika” czyli nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście i absolwenci przemaszerowali w pochodzie ulicami miasta do RCKP w Krośnie, gdzie  miały miejsce  główne uroczystości jubileuszowe.

Oficjalne otwarcie obchodów odbyło się z udziałem zaproszonych gości – przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych województwa, posłów na sejm RP, władz uczelni wyższych, profesorów,  absolwentów i całej społeczności szkolnej. Wystąpienia, pełne uznania dla dorobku szkoły, ukazały, jak silne jest oddziaływanie tej instytucji. Symboliczne akcenty – jak nagrodzenie wybitnych uczniów jubileuszową Statuetką „Jaskółki” i zasłużonych Nauczycieli oraz  wspólne odśpiewanie Gaude Mater Polonia – nadały temu dniu wymiar uroczysty i głęboko poruszający.

 

 

Tego dnia o godz. 18.00 w Sali widowiskowej RCKP w Krośnie,  szkolny Teatr Marysia wystawił  spektakl Sławomira Mrożka  pt.  „Wielebni”. Reżyserem sztuki jest opiekunka teatru Pani Prof. Gertruda Dynowska-Trybus. W  spektaklu wystąpili uczniowie i absolwenci: Przemysław Płatek, Karolina Zabawa, Katarzyna Schabińska, Maria Macieik, Mateusz Fałat, Błażej Ćwiąkała, Karolina Wacek oraz Anika Koba i Wiktor Chruszcz.  Pomoc artystyczną reżyserki pełniły Małgorzata Janik  i Kinga Moskal, a w zakresie pomocy technicznej  zangażowali się  uczniowie Ksawery Forc i Szymon Dudzik.  Spektakl  odniósł artystyczny sukces.

Z inicjatywy absolwentów w piątek o godz. 16.00 w hali sportowej przy ul. Legionów odbył się mecz siatkówki w którym rywalizowały drużyny siatkarzy absolwentów wieku XX –tego oraz uczniów i absolwentów  wieku XXI –go. Mecz zakończył się zwycięstwem młodych  (2:1), ale dostarczył ogromnej dawki  radości i   emocji  zgromadzonym na hali kibicom.   Inicjatorem i organizatorem  meczu jubileuszowego był Pan Jerzy Janusz, zasłużony nauczyciel I LO a także jego absolwent.   W meczu brali udział:   Drużyna XX wieku: Jerzy Janusz, Wojciech Wierdak, Grzegorz Biduś, Piotr Witkoś, Artur Chodorowski, Rafał Data, Marcin Błaż, Marcin Janusz, Jerzy Kandefer, Grzegorz Wilusz, Marcin Majewski, Jacek Węgrzyn.   Drużyna XXI wieku: Filip Nowak, Filip Krzanowski, Marcin Błaż (2019), Michał Płatek, Hubert Stareńczak, Michał Guzik, Wojciech Jaklewicz, jan Wierdak, Jakub Ziuziański.

W ostatnim dniu obchodów , 7 czerwca 2025 r. w sobotę, o godz. 10.00  w Kościele Farnym w Krośnie odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji wszystkich Nauczycieli, Uczniów i Absolwentów   I LO im. M. Kopernika w Krośnie.  Mszę odprawił Ks. A. Chmura – proboszcz parafii w asyście księży – absolwentów szkoły.  Oprawę  liturgiczną sprawowali uczniowie I LO oraz chór szkolny pod dyrekcja prof. K. Trybusa. Po Mszy św, chór dał krótki  koncert muzyki sakralnej.

 

Po Mszy Św. uczestnicy udali się do budynku szkoły, gdzie o godz. 11.00 rozpoczął się Piknik Jubileuszowy, w programie którego  znalazły się takie punkty , jak: spotkanie z Panem Piotrem Łopatkiewiczem, profesorem PANS, redaktorem naczelnym publikacji jubileuszowej w 125-lecie I LO im. M. Kopernika w Krośnie, spotkania rocznikowe w salach lekcyjnych, wspólne zdjęcie, zwiedzanie wystaw w budynku szkoły,  zapisanie się na interaktywnej liście obecności oraz doświadczenia chemiczne, biologiczne  i zabawy związane z „Kopernikiem” dla dzieci oraz obserwacje Słońca przez helioskop na dziedzińcu szkoły.  Uczestnicy pikniku mogli skorzystać z serwisu ciasteczkowo- kawowego w budynku szkoły.

Trzeci dzień obchodów był czasem spotkań, wzruszeń i rozmów. Szkoła otworzyła swoje drzwi dla absolwentów, którzy wrócili po latach, by odnaleźć znajome kąty i twarze. Zwiedzanie sal, oglądanie okolicznościowych filmów i prezentacji o historii szkoły, wystaw i zdjęć wywoływało uśmiechy, ale i łzy wzruszenia. Szczególnie przypadła do serca i spodobała się naszym Gościom lista wszystkich absolwentów szkoły od początku jej istnienia i możliwość zaznaczenia na niej swojej obecności.  Korytarze, które przez lata były świadkami tylu historii, znów zapełniły się ludźmi, którzy spędzili tu swoje najpiękniejsze lata młodości. Dla wielu to był dzień sentymentalnej podróży w czasie.

Zwieńczeniem obchodów 125-lecia Szkoły był uroczysty Bal Absolwentów, w Sali Restauracji Dwa Serca w  Suchodole. Bal   trwał do białego rana i pozostawił wśród uczestników niezapomniane wrażenia i przeżycia. Bal organizował Pan Stanisław Wojtowicz ( wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów).

Trzydniowe obchody 125-lecia były nie tylko wydarzeniem, ale przeżyciem. Pokazały, że szkoła to nie tylko mury – to żywa wspólnota ludzi, którzy przez lata tworzyli jej tożsamość. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego pięknego jubileuszu – dyrekcji, Stowarzyszeniu Absolwentów I LO,  nauczycielom, uczniom, absolwentom i wszystkim przyjaciołom szkoły. To święto było wspólnym dziełem serc.    125 lat minęło, ale jedno się nie zmienia – to wciąż miejsce, do którego się wraca. Z dumą. Z wdzięcznością.  Z nostalgią.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w organizację Jubileuszu i wsparli finansowo lub rzeczowo szkołę w tej pięknej inicjatywie. Serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe:

  • Państwu Justynie i Pawłowi  Majka oraz firmie  F4X4   (rodzice absolwentów) 
  • Pani Annie Górniak i Panu Krystianowi Michalczykowi oraz Firmie  BUDITREX  z o.o.        
  • Stowarzyszeniu Absolwentów I LO im. M. Kopernika w Krośnie
  • Państwu Wiolettcie i Stanisławowi Bukowianom  
  • Pani Annie Wiśniowskiej –Dobosz i Danielowi Doboszowi, właścicielom Kawiarni „Sognocafe” w Krośnie
  • Pani Katarzynie Mitas
  • Pani Joannie Wójcik 
  • Pani Dominice Gaździe 
  • Panu Rafałowi Papciakowi 
  • Pani Ewelinie Kędrze.

Zdjęcia z pochodzą ze zbiorów fotografii: prof. Pawła Zygarowicza ( również tytułowe), prof. Pawła Habrata, prof. Agnieszki Korzec, prof. Anny Worwy. Dziękujemy autorom za uwiecznienie tego doniosłego wydarzenia z życia szkoły oraz ich udostępnienie. 

Zapraszamy jeszcze do obejrzenia zdjęć w naszej Galerii.