SPOTKANIE Z HISTORIĄ
W dniach od 6 do 8 grudnia 2018 r. w Warszawie w Domu Spotkań z Historią już po raz trzeci odbyło się spotkanie Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego. Beata Drzyzga, Gabriela Tchurzyk, Aneta Fernandes Machado, Maria Radkowska, Tomasz Kędra, licealiści naszej szkoły, pod opieką Beaty Wygonik-Wronki, uczestniczyli w tym wyjątkowym wydarzeniu po raz pierwszy.
Organizatorem spotkań jest Fundacja Kazimierza i Zofii Moczarskich z panią prezes Elżbietą Moczarską i Adamem Rębaczem, nauczycielem historii w liceum im. Hoffmanowej. Fundacja powstała 2014 r. i jest organizatorem Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, a także nagrody Młodzieżowych Klubów Historycznych, które obecnie działają w 10 szkołach średnich w Polsce. Młodzież wybiera swojego laureata z 10 nominacji do „dużej” Nagrody. Naszym kandydatem był reportaż Krzysztofa Potaczały: Tu nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad. Autor jest specjalistą tematyki bieszczadzkiej. Mieszka w Ustrzykach Dolnych.
Program pobytu w Warszawie był inspirujący, bogaty i urozmaicony. Zaraz po przyjeździe odbyła się gra integracyjna na temat Kazimierza Moczarskiego i „Rozmów z katem”. Następnie w trakcie obrad MKH wyłoniono laureata młodzieżowej nagrody – została nią publikacja Anny Bikont, dziennikarki Gazety Wyborczej pt. „Sendlerowa w ukryciu”.
W piątek wieczorem w Pałacu Rzeczypospolitej przy Pl. Krasińskich odbyła się uroczysta gala wręczenia zarówno nagrody młodzieżowej, jak i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego przyznawanej przez jury. W tym roku tę nagrodę otrzymał Jerzy Kochanowski za studium „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957”. Nagroda wręczana była już po raz dziesiąty. Wśród dotychczasowych laureatów byli m.in. Andrzej Nowak za książkę: Pierwsza zdrada Zachodu. 1920-zapomniany appeasement, Karol Modzelewski: Zajeździmy kobyłę historii, Marcin Zaremba: Wielka Trwoga. Polska 1944-1947, Andrzej Friszkę: Anatomia buntu, Timothy Snyder: Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem. Laureat „dużej” nagrody otrzymuje Temperówkę, „małej” Ołówek.
Zarówno w piątek, jak i w sobotę odbyły się spotkania z autorami książek nominowanych do nagrody: Pawłem Smoleńskim, Krzysztofem Potaczałą, Anną Bikont i zwycięzcą tegorocznej nagrody Jerzym Kochanowskim.
Były to wyjątkowe spotkania z ciekawymi ludźmi, pasjonatami i odkrywcami historii, którzy mówili o swojej pracy, poszukiwaniach, kwerendach w archiwach, rozmowach ze świadkami historii – niejednokrotnie trudnej, bo dotyczącej relacji polsko-żydowskich czy polsko- ukraińskich. Padło wiele zaskakujących stwierdzeń i myśli. Autorzy odpowiadali na pytania z sali zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Opowiadali jak powstaje reportaż, dawali wskazówki jak napisać książkę. Mówili o roli historii, o jej wpływie na rzeczywistość, o tym że historia, niestety, nie jest nauczycielką życia i że nie ma narodów idealnych – że są piękne i mroczne karty w dziejach każdego narodu i że Polacy również nie są wolni od tych ciemniejszych stron w swojej historii.
To był wyjątkowy czas, fascynujące spotkania z historykami i dziennikarzami, uczestnikami, który pozostawił niezapomniane wspomnienia. Patron fundacji Kazimierz Moczarski pisał w jednym z listów: „ Nie lubię faszyzmu i dyktatury. Nie lubię frazesu i wielkich słów. A co lubię? Wolność, demokrację, socjalizm, solidarność międzynarodową i międzyludzką, poczucie godności własnej, wolną opinię publiczną. I gest miłej ręki”. Tym wartościom chce służyć nagroda jego imienia.
Wszystkich zainteresowanych historią najnowszą zachęcamy do lektury publikacji nagrodzonych jak i nominowanych.
Relacja: prof. Beata Wygonik-Wronka