23 listopada 2022 r. odbyło się w naszej szkole niecodzienne spotkanie ze świadkiem historii Panią Teresą Bugajską, rocznik 1936.
Uczniowie klas humanistycznych / IVA , III A / mogli wysłuchać osobistych wspomnień z czasów II wojny światowej.
Pani Teresa urodziła się w II Rzeczpospolitej na Kresach w Borysławiu, uważanym za stolicę polskiej nafty, gdzie jej ojciec, był zatrudniony w kopalni. We wrześniu 1939 r. wraz z wkroczeniem najpierw wojsk niemieckich a następnie wojsk radzieckich dotychczasowy świat legł w gruzach. Polska znalazła się pod niemiecką i sowiecka okupacją. Borysław znalazł się pod okupacją radziecką i zgodnie z polityką ZSRS rozpoczął się proces sowietyzacji Kresów. Ojciec Pani Teresy po kampanii polskiej trafił na Bliski Wschód do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich gen. S. Kopańskiego a następnie do II Korpusu Polskiego gen. W. Andersa i uczestniczył w obronie Tobruku, i w bitwie o Monte Cassino.
Natomiast czteroletnia Teresa z mamą zostały w kwietniu 1940 r. wywiezione wraz z innymi Polakami z Kresów do Kazachstanu, gdzie przebywały aż do 1944 r. Była to druga z czterech deportacji z ziem polskich przeprowadzona przez Rosjan.
Pani Teresa opowiadała o swoich dramatycznych przeżyciach. Najpierw trudy prawie trzytygodniowej podróży w bydlęcych wagonach, następnie trudne warunki życia, głód, choroby i praca w kołchozie we wsi Żarkul. Ale i dziecku i mamie udało się przetrwać ten czas i powrócić na teren nowej Polski już w maju 1945 r. Znalazły się w Krośnie, ponieważ mieszkała tutaj część jej rodziny. Wkrótce z Anglii powrócił ojciec pani Teresy. Rodzina na wyobrażała sobie życia poza Polską, pomimo przejęcia władzy przez komunistów.
To w Krośnie dopiero 9-letnia Teresa zaczęła chodzić do szkoły podstawowej a następnie kontynuowała naukę w naszej szkole – czyli w Liceum Ogólnokształcącym w klasie żeńskiej, której wychowawczynią byłą Alicja Hozer. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1954 r. studiowała w Krakowie na Politechnice.
To było wzruszające spotkanie. Pani Teresa w sposób wyjątkowo interesujący opowiadała o trudnym dzieciństwie w czasach wojny. Pomimo traumatycznych przeżyć pozostała osobą otwartą, pogodną i silną. Może być inspiracją.
Pani Teresa Bugajska była członkinią Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej.
Dziękujemy za spotkanie.
W szkolnej bibliotece jest publikacja: Wspomnienia z młodości, gdzie m.in. znajdują się wspomnienia naszego gościa. Zachęcamy do przeczytania.
Organizatorkami spotkania były prof. Ewa Jaklewicz i prof. Beata Wygonik-Wronka.
Opisała prof. Beata Wygonik-Wronka.