Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego pracują pełną parą.

W naszej szkole od 2018 r., obecnie już po raz siódmy, działa Młodzieżowy Klub Historyczny.

W tym roku w działalność Klubu włączyli się uczniowie z klasy IV a: Liliana Gamoń, Anna Steliga, Magdalena Nawrocka, z klasy IV b: Aleksander Jodłowski, z klasy IVe: Julia Gancarz, Emilia Pelczar, Weronika Pelczar, Dominik Sokołowski i z klasy II d: Marcin Michalik. Inicjatorką i opiekunką Klubu w szkole jest  historyczka Beata Wygonik-Wronka. Kluby działają obecnie w 16 szkołach średnich w Polsce.

Kluby działają pod auspicjami Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich, która organizuje konkurs o Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego na najlepszą książkę historyczną roku, dotyczącą historii Polski po 1918 roku do współczesności. Pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku – o randze Konkursu świadczą laureaci ubiegłych lat oraz znakomite jury, w którego skład wchodzą wybitni polscy historycy i pisarze. Od 2019 roku dzięki decyzji i uchwale Rady m.st. Warszawy nagroda jest „pod skrzydłami” Miasta. Jej nazwa w pełnym brzmieniu to Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Na czele Fundacji stoi Elżbieta Moczarska, córka patrona Nagrody.

Kazimierz Moczarski  (1907-1975) był dziennikarzem, pisarzem, kapitanem Wojska Polskiego, oficerem Armii Krajowej, uczestnikiem  kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego,  autorem książki  Rozmowy z katem.

Na pierwszym spotkaniu Klubu odbywa się wybór książek, zapoznanie z zasadami i plan działania. Do Fundacji zgłoszono w tym roku 100 tytułów, które ukazały się w 2023 r. Jury wybrało w preselekcji 16. Każdy Klub wybiera 5.

Nasz wybór to:

Kalina Błażejowska, „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”, Wydawnictwo Czarne

Kamila Łabno-Hajduk, „Zofia Hertz. Życie na miarę Kultury”, Kolegium Europy  Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Cezary Łazarewicz, „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik”

Grzegorz Motyka, „Akcja »Wisła« ‘47. Komunistyczna czystka etniczna”, Wydawnictwo Literackie

Anna Bikont, „Nigdy nie byłaś Żydówką”, Wydawnictwo Czarne

Uczniowie czytają książki, piszą recenzje i na kolejnych spotkaniach toczy się dyskusja na temat wrażeń z lektury. Nasze spotkania kończą się głosowaniem nad kandydatką do Nagrody Młodzieżowej. Książki, które otrzymujemy wzbogacają szkolny księgozbiór lub pozostają w rękach klubowiczów. Zwieńczeniem działalności jest wyjazd piątki reprezentantów Klubu do Warszawy. Od 2016 roku klubowicze wręczają swoją nagrodę podczas uroczystej gali Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w Warszawie. Jest nią „Ołówek”, statuetka pasująca do „Temperówki Kazimierza Moczarskiego”

 

Historia jest refleksją nad dziejami, wydarzeniami, ludźmi, ich czynami i następstwami. Powinna uczyć nas krytycznego myślenia, wyciągania wniosków. Winna pomagać nie tylko w poznaniu przeszłości i dostrzeżeniu błędów, które popełnili nasi przodkowie, lecz pozwolić również lepiej zrozumieć i budować teraźniejszość, lepiej się w niej poruszać. Z tego względu warto sięgać do dobrych i rzetelnych opracowań historycznych, a takie właśnie są na liście nominowanych do Nagrody Kazimierza Moczarskiego, do książek, które obalają mity, zdejmują bohaterów z pomnikowych cokołów, upamiętniają znane ale i anonimowe postaci. Dlatego tak cenna jest inicjatywa Fundacji i tak ważne jest zaangażowanie uczniów w działalność Młodzieżowego Klubu Historycznego.

                                                                                       Opiekun koła:  Pani Prof. Beata Wygonik-Wronka