Za nami kolejne spotkanie Młodzieżowych Klubów Historycznych w stolicy, które odbyło się w dniach 30 XI – 2 XII 2024 r., finalizujące pracę klubowiczów. Tego roku w zjeździe uczestniczyli przedstawiciele 16 szkół średnich w Polsce.
Nasz Klub reprezentowały Liliana Gamoń, Aleksandra Steliga, Magdalena Nawacka z klasy IVa oraz Julia Gancarz i Weronika Pelczar z klasy IVe pod opieką merytoryczną historyczki Pani Prof. Beaty Wygonik-Wronki. Działalność Klubów koncentruje się wokół czytania, dyskutowania, recenzowania książek z historii najnowszej nominowanych do Nagrody Kazimierza Moczarskiego oraz wyboru laureata bądź laureatki do Nagrody MKH.
Program pobytu w Warszawie był jak zawsze interesujący i inspirujący. Odbyło się zwiedzanie wystawy czasowej „Narodziny Królestwa” w Muzeum Historii Polski, spotkanie z laureatką młodzieżowej nagrody, autorką książki ,,Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” Kaliną Błażejowską.
Miały miejsce warsztaty z użyciem źródeł mówionych z pracownikami Archiwum Historii Mówionej, oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Ty i ja”. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu” w Domu Spotkań z Historią, a w godzinach wieczornych w niedzielę
1 grudnia odbyła się uroczysta gala i wręczenie Nagród w Czytelni Biblioteki Narodowej.
Historyk Grzegorz Motyka, autor książki „Akcja Wisła” ’47 Komunistyczna Czystka Etniczna” został tegorocznym laureatem Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, która została przyznana po raz 16. Spośród stu zgłoszonych książek, a następnie pięciu nominacji, jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszkego wybrało właśnie tę książkę. Zwycięzca otrzymał statuetkę – replikę temperówki patrona nagrody – oraz 50 tys. złotych. Natomiast Kalina Błażejowska otrzymała” Ołówek Kazimierza Moczarskiego”, nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych.
Nagroda jest uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego – dziennikarza i prawnika, autora „Rozmów z katem”, zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym Moczarski dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie. MKH działają pod patronatem Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich, którą kieruje Pani Elżbieta Moczarska, córka patronów.
Zachęcamy zarówno do czytania nagrodzonych publikacji, jak i zwiedzania wystaw w Muzeum Historii Polski i Domu Spotkań z Historią.
Książki nominowane do Nagrody w roku 2024 to:
- „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”, Kalina Błażejowska, Wydawnictwo Czarne,
- „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli”, Ryszard Jamka, Wydawnictwo Marginesy,
- „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, Cezary Łazarewicz, Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”,
- „Akcja »Wisła« ‘47. Komunistyczna czystka etniczna”, Grzegorz Motyka, Wydawnictwo Literackie,
- „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności”, Marcin Zaremba, Znak Horyzont.
opracowała Pani Prof. Beata Wygonik-Wronka