Krosno pamięta, liceum pamięta

22 stycznia 2018 r. w Krośnie odbyły się uroczystości w ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Uczniowie klasy I a i II a pod opieką profesorów: Barbary Latkiewicz, Beaty Wygonik-Wronki i Andrzeja Gałowicza uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym w krośnieńskiej PWSZ.

Uczniowie wysłuchali opowieści historii życia Ocalonej z Holokaustu Pani Luci Retman. Dziś mieszka w Hajfie w Izraelu, ale urodziła się przed wojną w Dynowie, a dzieciństwo spędziła w Leżajsku. „Przyjeżdżam tu, żeby uczcić pamięć pani Zofii Pomorskiej” – wspominała Lucia Retman. W czasie wojny, dzięki rodzinie Pomorskich udało się jej przeżyć. Zofia Pomorska z Lubaczowa została uhonorowana w 2009 r. medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawanym przez jerozolimski Instytut Yad Vashem.

Historię życia swojej rodziny przedstawiła również Pani Margalit Goldstein z Izraela, córka Barucha Munza, który przed wojną mieszkał w Krośnie na ulicy Słowackiego i był producentem maszyn do wydobywania ropy naftowej.

Odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „Listy do Sali: Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”. Wystawa, wypożyczona z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie prezentuje korespondencję z kolekcji Sali Garncarz Kirchner, z Sosnowca. Zbiór ten zawiera ponad 350 listów, pocztówek, dokumentów i fotografii, które Sala Garncarz, przebywając w siedmiu obozach pracy przymusowej od 1940 do 1945 roku, otrzymywała od rodziny i przyjaciół z rodzinnego miasta. Kolekcja stanowi przejmujące świadectwo dramatu czasów wojny.\

Maria Radkowska i Zofia Przyprawa uczennice klasy II a liceum w ramach projektu „Materialne i niematerialne ślady ludności żydowskiej w mojej miejscowości‘’ zrealizowały film: Obok siebie. Polacy i Żydzi w Rymanowie. Opowieść Malki.
Zachęcamy do obejrzenia !

wersja angielska
wersja polska