„Kopernik” po raz kolejny potwierdził swoją jakość i skuteczność w przygotowaniu swoich uczniów do egzaminów zewnętrznych

W dniu 9 lipca 2024 r. poznaliśmy wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych.  Z radością  przyjęliśmy informację, że nasi absolwenci  kolejny raz zdali egzamin maturalny i to na bardzo dobrym poziomie, zarówno z przedmiotów obowiązkowych  jak i rozszerzonych.

Z języka polskiego na p. podstawowym  uzyskali oni średni wynik 74%, z matematyki  89%   a z j. angielskiego – 92%. W porównaniu z wynikami liceów ogólnokształcących  w województwie podkarpackim oraz  w kraju to  sporo punktów procentowych więcej.

Średnie wyniki z przedmiotów obowiązkowych na egzaminie maturalnym 2024
w liceach ogólnokształcących
Przedmiot Poziom Polska Podkarpackie I LO im. M. Kopernika w Krośnie Liczba zdających w I LO
Język polski podstawowy 65% 63% 74% 195
Matematyka podstawowy 68% 70% 89% 195
Język angielski podstawowy 83% 81% 92% 190
Język niemiecki podstawowy 56% 63% 55% 1
Język hiszpański podstawowy 77% 78% 94% 4

Jednak prawdziwym powodem do zadowolenia są rezultaty naszych tegorocznych absolwentówprzedmiotów na poziomie rozszerzonym

Wiadomo wszakże, że wysoko zdane egzaminy na poziomie rozszerzonym mają decydujący wpływ na wynik rekrutacji uczniów na studia wyższe, na renomowane i atrakcyjne kierunki.

Poniżej prezentujemy wyniki I LO im. M. Kopernika  w porównaniu ze średnimi wynikami wybranych szkół krośnieńskich. Warto podkreślić, ze w tym zakresie  „Kopernik” jest cały czas bezkonkurencyjny. W nawiasie podaliśmy liczbę zdających.
Dla przykładu podajemy średnie wyniki, osiągnięte przez  niektóre klasy w I LO:
klasa IV b (mat-fiz) – z matematyki PR  – 78%, z fizyki  PR —  73% ,  klasa IV a ( humanistyczno-językowa) – z j. polskiego PR – 71%, z historii PR – 83%,  kl. IV d  (promedyczna) – z biologii PR – 67%, z chemii PR —  59% .

Zadowalanie się wyłącznie wysokim odsetkiem zdawalności matury, która polega na osiągnięciu min. 30% z przedmiotów na poziomie podstawowym, to zdecydowanie za mało, jak na dobrą i skuteczną szkołę.  O jakości szkoły decydują wyniki z przedmiotów rozszerzonych.

Uzyskane przez naszych Maturzystów wysokie wyniki z przedmiotów rozszerzonych są owocem wytężonej pracy i zaangażowania zarówno uczniów jak i ich nauczycieli i otwierają naszym licealistom drogę na renomowane kierunki najlepszych uczelni w Polsce.

Serdecznie gratulujemy  naszym Maturzystom  i życzymy im równie satysfakcjonujących  wyników w rekrutacji na wymarzone uczelnie i kierunki. Zapraszamy do analizy wyników matur 2024, które wkrótce zamieścimy również w stałej zakładce EGZAMINY.

INORMACJA DLA NASZYCH KANDYDATÓW DO KLAS PIERWSZYCH!

Wyniki matur stanowią ważny punkt odniesienia dla  Ósmoklasistów i ich Rodziców.  Gratulujemy wszystkim Kandydatom do naszego liceum dobrej decyzji, co do dalszej  edukacji.

Z pewnością dokonany przez Was  wybór będzie miał  przełożenie na jakość Waszej  wiedzy i kompetencji  i przybliży Was do sukcesu w aplikowaniu na wartościowe  kierunki studiów, dające udany start w dorosłe życie.

Informacje zamieszczone w tabelach są opracowane na podstawie wyników opublikowanych na stronie krakowskiej OKE:  http://www.oke.krakow.pl/inf/

opracowała Ewa Jaklewicz – wicedyrektor