„Kraków po angielsku” – wycieczka uczniów z amerykańskimi studentami z Iowa.

9 kwietnia 2025 r. uczniowie naszej szkoły, goście ze Stanów Zjednoczonych – studenci z Iowa University, opiekunka dydaktyczna Samantha Secor  oraz organizatorki wyjazdu prof. Małgorzata Wyżkiewicz, Beata Wygonik-Wronka, Marcelina Słowik, odwiedzili stolicę Małopolski.

Pierwszym punktem pobytu w Krakowie był ogród w XIX-wiecznym stylu, przy Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego, z unikatowym lapidarium, w którym znajdują się fragmenty kamiennych rzeźb z gotyckich kościołów i kamienic Krakowa. Na rozpoczęcie dnia można było skosztować kawy w kawiarni Petite France w Pawilonie Józefa Czapskiego – emigranta, majora wojska polskiego, artysty malarza i pisarza, autora książki „Na nieludzkiej ziemi”.

 

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie najstarszej dzielnicy uniwersyteckiej znajdującej się przy Plantach. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj neogotycki gmach Collegium Novum i gotycka budowla Collegium Maius. Collegium Novum to obecnie główny budynek administracyjny UJ. Mieści się tu siedziba rektora, dziekanaty wydziałów, gabinety profesorskie oraz sale wykładowe.

Collegium Maius to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego początki wiążą się z rokiem 1400, kiedy nastąpiła odnowa Akademii Krakowskiej. Wówczas od rodziny Pęcherzów  król polski Władysław Jagiełło wykupił za 600 grzywien, pochodzących z zapisu królowej Jadwigi, narożną jednopiętrową kamienicę. W Collegium Maius na parterze mieściły się lektoria (sale wykładowe), a na piętrze Stuba Communis (izba wspólna), biblioteki i mieszkania profesorskie. Od 1947 roku znajduje się tutaj Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które zwiedzaliśmy.

Ostatnim punktem programu było wzgórze wawelskie i sale reprezentacyjne Zamku Królewskiego. Zwiedzanie muzeów odbywało się z anglojęzycznymi przewodnikami.

Uczniowie mieli możliwość indywidualnych rozmów ze studentami z Iowa, byli również tłumaczami informacji podczas wędrówki po Starym Mieście.

 opis: Beata Wygonik-Wronka