Relacja z VI-go Rajdu „Kopernika” – edycja jesienna

17 października 2022 r.  ruszyliśmy w kolejny Rajd „Kopernika”. Tym razem przy  wyjątkowo pięknej, jesiennej pogodzie odwiedziliśmy cmentarz wojenny znajdujący się we wsi Krempna, zaprojektowany przez słowackiego architekta Dusana Jurkovica.

Cmentarz ten jest jednym z ponad 400  zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.

W centrum cmentarza znajduje się pomnik wsparty na sześciu kamiennych filarach stojących w okręgu, podtrzymujących wieniec. Na filarach umieszczono dwie kamienne tablice z inskrypcjami (tłum.): Choć umarliście – żyjecie w pamięci, w miłości i w błogosławieństwie pokoju oraz Walczyliśmy pierś w pierś, zmartwychwstaniemy ramię w ramię.

Pochowano tutaj 53 żołnierzy austro-węgierskich, 33 rosyjskich oraz 34 nieznanych żołnierzy. W większości byli to żołnierze ranni w walkach o utrzymanie pozycji nad Wisłoką zimą 1914 i zmarłych w szpitalu polowym, który mieścił się w domach w pobliżu cerkwii.

Cmentarz jest obiektem Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej na obszarze województwa podkarpackiego.

Następnie mogliśmy podziwiać  dawną łemkowską cerkiew greckokatolicką  św. św. Kosmy i Damiana w Kotani  z  XVIII w. – obecnie kościół rzymskokatolicki.

Obiekt jest wpisany na listę zabytków w 1985 i włączony do podkarpackiego  Szlaku Architektury Drewnianej.

Ta przepiękna, drewniana cerkiew jest świadkiem  historii tego miejsca i ludzi, naszych sąsiadów Łemków, którzy tutaj przez wiele pokoleń żyli i których  już od wielu lat, na tych terenach, nie ma.

Następnie ruszyliśmy z Ożennej na  szczyt Wysokie, mierzący 657 m n.p.m., który znajduje się w Magurskim Parku Narodowym.

Pomimo niewielkich przewyższeń Beskid Niski zachwyca o każdej porze roku. To góry, w których możemy poczuć  oddech wyjątkowej, niejednokrotnie tragicznej historii ludzkich radości i cierpień, dramatów wojen i pustki wypędzeń.

Nasza wędrówka zakończyła się przy ognisku.

Na następną wyprawę zapraszamy w kolejnym roku w maju lub czerwcu.  Zapraszamy do galerii.

Opisała prof. Beata Wygonik-Wronka

Serdecznie dziękujemy Panu Profesorowi Pawłowi Habratowi za organizację  tegorocznego rajdu, a także Panu Profesorowi Krzysztofowi Nalborskiemu i Pani Profesor Beacie Wygonik-Wronce za wspólną wędrówkę i opiekę nad uczniami.